Denník N

Newsfilter: Fico ďalej straší prevratom a ohlasuje vládny sociálny balíček

Robert Fico po svojej demisii. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico po svojej demisii. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Matečná sa zaoberá poľnohospodárskymi dotáciami. 2. Prezident čaká na vysvetlenie ministerstva zahraničia. 3. Fico sa snaží budiť dojem, že je stále najmocnejší. Plus krátke správy, FB status a citát dňa, zaujímavé články, Shooty a MMŠ.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Vláda, ktorá v pondelok získala dôveru 81 poslancov vrátane Lucie Žitňanskej a Mareka Maďariča, začína zostra. Ministerka Matečná si prečítala noviny a začala konať v prípade podvodných agrodotácií. Minister Lajčák je opäť v zahraničí, a tak našu nelojalitu k spojencom vysvetľoval prezidentovi štátny tajomník Parízek. A vláda pripraví na rok 2019 sociálny balíček. Neinformoval o tom však premiér Pellegrini, ale predseda Smeru Robert Fico.

1. Akčná Matečná

Kým minister vnútra Tomáš Drucker si stále ešte len tvorí názor na policajného prezidenta Tibora Gašpara, dvaja jeho kolegovia sú o čosi ďalej.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Do akcie. Minister spravodlivosti Gábor Gál má už názor na Istanbulský dohovor (nateraz ho vraj „kvôli rôznym dezinformáciám netreba pretláčať nasilu“) i na marihuanu (je za zmiernenie trestov pre ľudí, ktorí držia ľahké drogy pre vlastnú potrebu). Iba v prípade štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej je zatiaľ opatrný a pýta sa, čo by sa stalo, „keby vyvodila osobnú zodpovednosť a ukázalo by sa, že sa to nezakladalo na pravde“.

Ešte ďalej zašla Gabriela Matečná, ktorá sa pustila do prípadu agrodotácií pre spoločnosť Agro Porúbka na východe Slovenska. Podľa ministerky pôdohospodárstva došlo k cielenému subvenčnému podvodu, o čom informovala aj premiéra Pellegriniho. Dodala tiež, že v systéme evidencie pozemkov došlo k pochybeniu, a preto odvolá niektorých pracovníkov štátneho ústavu, ktorí mali prevádzku systému na starosti.

Šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch povedal, že podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru. Agentúra zároveň spustila kontroly priamo na mieste. Ak sa vraj zistia nezrovnalosti, bude žiadať o vrátenie financií.

Stará otázka. Nečakaná rýchlosť, s akou Matečná zareagovala na kauzu, kde hrá hlavnú úlohu bývalá poslankyňa Smeru Ľubica Rošková, je príjemným prekvapením. Najmä v porovnaní s tým, čo sa stalo len pred niekoľkými týždňami, keď sa po vražde Jána Kuciaka a zverejnení jeho posledného článku rozhodla neposkytovať médiám informácie.

Prekvapivé je to aj preto, že na rozdiel od iných (ex)kolegov sa nesnaží existenciu evidentného podvodu, v ktorom má prsty koaličný Smer, vo vlastnom rezorte popierať. A tiež preto, že na rozdiel od exministra Roberta Kaliňáka číta naše noviny, ktoré kauzu odhalili.

Lenže fakt, že sa o prípade dozvedela až z novín, môže byť aj najväčšou Matečnej slabinou. Podvodný systém

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Nová vláda

Protesty farmárov

Teraz najčítanejšie