Denník N

A vieš ty, koľko stálo také otroctvo?

Už dávnejšie som sa rozhodla neísť do ostrých debát s ľuďmi, ktorí majú sentiment za komunizmom, obzvlášť s tými zo Západu.

Pár marcových dní som strávila v spoločnosti priateľa Nicka a jeho manželky. Sedeli sme v ich krásne zrekonštruovanom starom dome s výhľadom na jazero. Za chrbtom krb. Boli to veselé večery až na moment, keď Nick, anglický intelektuál, ktorému ťahá na sedemdesiatku, nezačal spomínať na svoje návštevy Sovietskeho zväzu. Vtipné anekdoty striedali romantické historky. Keď som sa ohradila s tým, že život v komunizme nebol ani taký veselý, ani romantický, povedal mi, že to len my v satelitných krajinách sme to mali ťažké.

„V Sovietskom zväze v osemdesiatych rokoch, keď som tam ja chodil, bola už otvorenosť, sloboda, ľudia sa nebáli…“ Hovorí mi, ako ho na letisku čakala tlmočníčka. „V aute mi povedala, že sa jej nadriadení budú najprv pýtať na to, či sa so mnou vyspala. A čo im odpoviete, spýtal som sa. Že, samozrejme.“ Nick sa baví a hovorí mi, že svet, v ktorom existoval Sovietsky zväz, bol zaujímavejší. „Dnes je všade rovnako,“ dodáva. Myslím si, že nie je, ale mlčím, už dávnejšie som sa rozhodla neísť do ostrých debát s ľuďmi, ktorí majú sentiment za komunizmom, obzvlášť s tými zo Západu, čo ho nikdy neokúsili. A ak, len ako turisti ako anekdotu.

Nehádam sa, radšej idem skôr spať, nadránom sa však budím a otváram elektronickú poštu, je v nej video z demonštrácie v jednom z miest USA. Obézny biely

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie