Denník N

Ministerstvo nie je kurz, ale okamžitý výkon. Umelci hovoria, prečo nechcú Ľubicu Laššákovú

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková Foto N - Tomáš Benedikovič
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak môže niečo túto krajinu zachrániť, tak je to kultúra, ale nesmú ju viesť iba úradníci a stranícki aparátnici. Umelci hovoria, prečo sa podpísali pod petíciu, ktorá žiada Ľubicu Laššákovú, aby odstúpila z postu ministerky kultúry.

Umelcov, divadelníkov, filmárov, spisovateľov, ale aj odborných pracovníkov kultúrneho sektora, ktorí požadujú odstúpenie Ľubice Laššákovej z postu ministerky kultúry neustále pribúda.

V nedeľu večer zverejnili iniciátori petíciu Kultúrny reparát s podpismi viac než troch stoviek signatárov, medzi ktorými boli napríklad herečka Slovenského národného divadla Emília Vášáryová, herec Richard Stanke, spisovateľ Vladimír Balla, režisérka Tereza Nvotová a mnohí ďalší.

Dnes má výzva, ktorú iniciátori doručili novej ministerke kultúry aj premiérovi Petrovi Pellegrinimu, takmer 1600 ďalších signatárov.

Ľubica Laššáková sa v pondelok k petícii vyjadrovať nechcela, výzvu kultúrnej obce považuje za neseriózny krok. „Vnímam to neseriózne. Nie je to určite férové, pretože som naozaj tri dni aj s cestou v nejakej funkcii a nepoznajú ma,“ hovorila.

Kultúrnej obci odkázala, že po Veľkej noci sa so signatármi petície rada stretne, aby si s nimi vysvetlila, čo od nej žiadajú.

Požiadavky signatárov sú však viac než jasné. Na tomto poste si predstavujú osobnosť a autoritu, ktorá má prehľad a skúsenosti umožňujúce viesť dôležitú funkciu.

„Od ministerky – ministra kultúry očakávam vysokú, širokú a hlbokú znalosť kultúry a umení, strategické videnie vpred a jeho kvalitné manažérske a politické prevedenie do každodennej reality. Žiadna položka v profesionálnej biografii Ľubice Laššákovej nenaznačuje, že by také kompetencie ani nádejne mohla získať. Tie sa získavajú dlhoročnou praxou,“ hovorí kurátor a výtvarník Boris Ondreička. Stať sa ministerkou podľa neho nemôže byť učením sa elementárnostiam vyššie uvedeného za pochodu. „Ministerstvo nie je kurz, ale okamžitý výkon. Jedna vec je ju nominovať, ale druhá vec je akceptovať takúto nomináciu. To ma napĺňa presvedčením, že pani ministerke chýba aj nevyhnutná kritická sebareflexia.“

Speváčka Jana Kirschner, dokumentarista Robo Kirchhoff , režisérka Sláva Daubnerová a ďalší signatári výzvy Kultúrny reparát objasňujú, prečo sa pod petíciu podpísali a čo od ministra alebo ministerky kultúry očakávajú.

Výzvu KULTÚRNY REPARÁT som podpísal preto, lebo ako slovenský profesionálny umelec s medzinárodnou skúsenosťou a viac ako tridsaťročnou praxou potrebujem na poste ministra kultúry

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová vláda

Teraz najčítanejšie