Denník N

Newsfilter: Drucker môže ďakovať, že sa po sviatkoch protesty vrátia

1. Gašpar je stále policajný riaditeľ, a po Veľkej noci sa preto vrátia protesty. 2. Nahnevali sme Britov. 3. Nový šéf spravodajstva RTVS začal s podriadenými nezmyselnú vojnu.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Druckerovi sa kráti čas

Idú sviatky. Rodiny sa zídu, niečo sa poje, niečo sa vypije, starší sa vyjadria k politike. Po tohtoročnom marci bude debata najmä o tom, ako sa skončila tá krátka marcová revolúcia. Jedni budú zdôrazňovať, že Smer je naďalej pri moci, druhí, že Fico a Kaliňák už nie sú vo vláde.

No ak v taký čas niekto zahlási, že ten nový pekný Drucker ani len toho Gašpara nedokázal odvolať, debata bude rozhodnutá.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Potrebuje viac času, ako má. V stredu uplynul týždeň, ktorý si Drucker sám neformálne zobral na rozhodovanie o poste policajného prezidenta. Rozhodnutie neurobil, iba po vláde naznačil, že ešte v stredu po stretnutí so šéfom NAKA rozhodne o osude šéfa protikorupčnej jednotky Krajmera. To je ten, ktorého manželka podniká v okruhu rodiny Bödörovcov a Zoroslava Kollára. Aj rozhodnutie o Krajmerovi, ktoré sa zdalo ultrasamozrejmé, však napokon Drucker v stredu večer odložil.

Posledný týždeň. Druckerovo opatrné nerozhodné správanie dáva zmysel čoraz menej, a udržateľné je preto maximálne pár dní.

Áno, nový minister musí nájsť kompromis medzi požiadavkami verejnosti, polície a koalície. Preto sa dá rozumieť, že neodvolával v prvej sekunde po vymenovaní.

Ak chce odvolať Gašpara, musí to vedieť sebavedomo vysvetliť aj verejnosti, aj v Smere, aj družstvu na policajnom prezídiu.

Drucker však zatiaľ nekoná, čo znamená, že nevie nájsť vhodné kompromisné meno nového policajného prezidenta.

Hľadá sa taký policajný dôstojník, ktorého by sa panicky nebáli v Smere a ktorý by zároveň mohol byť rešpektovaný verejnosťou. To sa, samozrejme, takmer vylučuje.

No keďže verejnosť už zjavne neustúpi a nezoberie od Druckera čokoľvek, ustúpiť musí Smer. Ten v dôležitých veciach ustupuje len vtedy, ak sa bojí plných námestí.

Na štvrtok 5. apríla sú znova zvolané protesty. Drucker sa preto nehnevá, Druckerovi to tentoraz pomôže.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Nová vláda

Otrava Skripaľa

Teraz najčítanejšie