Denník N

Newsfilter: Drucker môže ďakovať, že sa po sviatkoch protesty vrátia

1. Gašpar je stále policajný riaditeľ, a po Veľkej noci sa preto vrátia protesty. 2. Nahnevali sme Britov. 3. Nový šéf spravodajstva RTVS začal s podriadenými nezmyselnú vojnu.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Druckerovi sa kráti čas

Idú sviatky. Rodiny sa zídu, niečo sa poje, niečo sa vypije, starší sa vyjadria k politike. Po tohtoročnom marci bude debata najmä o tom, ako sa skončila tá krátka marcová revolúcia. Jedni budú zdôrazňovať, že Smer je naďalej pri moci, druhí, že Fico a Kaliňák už nie sú vo vláde.

No ak v taký čas niekto zahlási, že ten nový pekný Drucker ani len toho Gašpara nedokázal odvolať, debata bude rozhodnutá.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Potrebuje viac času, ako má. V stredu uplynul týždeň, ktorý si Drucker sám neformálne zobral na rozhodovanie o poste policajného prezidenta. Rozhodnutie neurobil, iba po vláde naznačil, že ešte v stredu po stretnutí so šéfom NAKA rozhodne o osude šéfa protikorupčnej jednotky Krajmera. To je ten, ktorého manželka podniká v okruhu rodiny Bödörovcov a Zoroslava Kollára. Aj rozhodnutie o Krajmerovi, ktoré sa zdalo ultrasamozrejmé, však napokon Drucker v stredu večer odložil.

Posledný týždeň. Druckerovo opatrné nerozhodné správanie dáva zmysel čoraz menej, a udržateľné je preto maximálne pár dní.

Áno, nový minister musí nájsť kompromis medzi požiadavkami verejnosti, polície a koalície. Preto sa dá rozumieť, že neodvolával v prvej sekunde po vymenovaní.

Ak chce odvolať Gašpara, musí to vedieť sebavedomo vysvetliť aj verejnosti, aj v Smere, aj družstvu na policajnom prezídiu.

Drucker však zatiaľ nekoná, čo znamená, že nevie nájsť vhodné kompromisné meno nového policajného prezidenta.

Hľadá sa taký policajný dôstojník, ktorého by sa panicky nebáli v Smere a ktorý by zároveň mohol byť rešpektovaný verejnosťou. To sa, samozrejme, takmer vylučuje.

No keďže verejnosť už zjavne neustúpi a nezoberie od Druckera čokoľvek, ustúpiť musí Smer. Ten v dôležitých veciach ustupuje len vtedy, ak sa bojí plných námestí.

Na štvrtok 5. apríla sú znova zvolané protesty. Drucker sa preto nehnevá, Druckerovi to tentoraz pomôže.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Otrava Skripaľa

Teraz najčítanejšie