Denník N

Zahraničnú politiku USA ovládnu jastrabi, Američanom to môže priniesť ďalšiu vojnu

Traja muži, ktorí budú formovať zahraničnú politiku USA: John Bolton, Mike Pompeo a Donald Trump. Foto – TASR/AP
Traja muži, ktorí budú formovať zahraničnú politiku USA: John Bolton, Mike Pompeo a Donald Trump. Foto – TASR/AP

V okruhu najbližších spolupracovníkov Trumpa budú dvaja muži, ktorí sú známi svojimi vyhranenými postojmi.

Odkedy je Trump prezidentom, málokto na vysokom poste si môže byť istý svojou funkciou. Za štrnásť mesiacov Trump vyhodil alebo prinútil odísť viac ako 20 ľudí.

Niektorí sa stali obeťami vlastných škandálov, no viacerí funkcionári odišli len preto, že mali iný názor ako Trump. To je aj prípad dvoch najväčších výmen za posledné dva týždne.

Najprv prezident vyhodil ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona, ktorý sa to podľa amerických médií dozvedel z Trumpovho tweetu. Krátko po ňom nasledoval H. R. McMaster, poradca pre národnú bezpečnosť.

Obaja zvykli nesúhlasiť s Trumpovými radikálnejšími postojmi v zahraničnej politike a ich odchod môže výrazne ovplyvniť to, ako bude vyzerať Trumpova zahraničná politika v ďalších troch rokoch.

Ide nielen o postoje odchádzajúcich politikov, ale aj o to, kto ich nahradí. Novým poradcom pre národnú bezpečnosť bude od apríla John Bolton a ministrom zahraničných vecí sa stane šéf CIA Mike Pompeo.

Obaja sú jastrabi, teda politici, ktorí sú ochotní postaviť sa za vojnu, ak si myslia, že to pomôže záujmom Spojených štátov v zahraničí.

V kombinácii s Trumpom, ktorý je často ako neriadená strela, to môže priniesť napätie vo vzťahoch s viacerými štátmi a v tom najhoršom prípade aj vojenský konflikt.

Muž, ktorý miluje vojnu

Boltona dokonca niektoré médiá nazvali „jastrabom jastrabov“. Keď pracoval na ministerstve zahraničných vecí (2001 až 2005), na stole mal zneškodnený ručný granát a netají, že je za vojenský zásah proti Severnej Kórei či Iránu.

Dodnes obhajuje aj vojnu v Iraku, ktorá sa začala pred pätnástimi rokmi.

„Miluje vojnu. Kedykoľvek sa objaví nejaký problém, môžete počítať s tým, že John Bolton navrhne, aby sme ho riešili vojnou. Je to zrejme najväčší jastrab v USA,“ povedal o ňom novinár Zack Beauchamp z liberálneho portálu Vox.

Práve 69-ročný politik patril medzi najväčších zástancov invázie do Iraku. Má veľký podiel na tom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Konflikt USA vs Irán

Severná Kórea

Svet

Teraz najčítanejšie