Denník N

Minister Pavlis končí, zložil ho biznis so štátom

Koniec Pavla Pavlisa prišiel v čase vrcholiacej kauzy Váhostav, ktorá je už niekoľko týždňov hlavnou témou médií. Tie v nej spolu s opozíciou spájajú Roberta Fica s podnikateľom Jurajom Širokým. Foto - TASR
Koniec Pavla Pavlisa prišiel v čase vrcholiacej kauzy Váhostav, ktorá je už niekoľko týždňov hlavnou témou médií. Tie v nej spolu s opozíciou spájajú Roberta Fica s podnikateľom Jurajom Širokým. Foto – TASR

Pavol Pavlis viedol ministerstvo hospodárstva len necelých 300 dní. Skončil pre ďalšiu upratovaciu kauzu. Nahnuté to mal už pre súd jemu blízkej firmy so štátom.

Vo vláde Roberta Fica končí piaty minister. Po výmene Zuzany Zvolenskej, Tomáša Malatinského, Dušana Čaploviča a po povýšení Petra Pellegriniho na predsedu parlamentu sa funkcie vzdá minister hospodárstva Pavol Pavlis.

Odchádza pre štátne zákazky jemu blízkej firmy Sitis, na ktorú upozornil denník SME. Demisiu podá po rozhovore s Ficom.

Do politiky cez Fica

„Prevzal na seba politickú zodpovednosť za medializované informácie súvisiace s jeho osobou. Škandalizovanie jeho mena poškodzuje tak stranu, ktorá ho do funkcie nominovala, ako aj jeho meno a rodinu,“ vysvetľovala odstúpenie Pavlisova hovorkyňa Miriam Žiaková.

Pavol Pavlis patrí medzi ľudí blízkych premiérovi Ficovi, ktorý ho do politiky aj dostal. Vo funkcii vystriedal vlani Tomáša Malatinského, ktorému dva roky robil štátneho tajomníka.

Po tom, ako prezident príjme Pavlisovu demisiu, mal by sa vrátiť do parlamentu ako poslanec. Za Smer kandidoval z 25. miesta.

V minulosti Pavlis podnikal s Andrejom Babišom. Za druhej Ficovej vlády štát priklepol Babišovmu Duslu Šaľa 60-miliónovú daňovú úľavu.

Kto Pavlisa nahradí?

Zatiaľ nie je jasné, kto bude novým ministrom. V Smere sa špekuluje napríklad o štátnom tajomníkovi Miroslavovi Obertovi, ktorý má na starosti energetiku a v minulosti pracoval pre štátnu Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť (JAVYS).

Ďalšou možnosťou je druhý štátny tajomník Rastislav Chovanec, ktorý bol poradcom premiéra pre investície. Pri doterajších výmenách premiér nástupcov ministrov vyberal práve spomedzi štátnych tajomníkov.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec nemal informácie o tom, kto by mohol Pavlisa vo funkcii nahradiť.

Video: Takto Pavlis utekal pred novinármi v januári, keď opozícia a médiá riešili jeho bývalú firmu Port Service (Martina Pažitková)

Poslanci o tom nevedeli

„Neviem ani, že bol odvolaný, mne to ešte nik nepovedal,“ reagoval na otázku poslanec Smeru Dušan Gális.

Podobne reagoval aj jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha. “ Vôbec nič som nepočul. Hospodársky rezort nesledujem,“ povedal. Doplnil, že sa dozvedel o jeho odchode až popoludní v parlamente, lebo to nebola vec, ktorá by bola dlhodobo pripravovaná. „Bolo to relatívne náhle.“

Narýchlo došlo k Pavlisovmu odvolaniu aj podľa poslanca Smeru Mojmíra Mamojku. Nevedel preto ani povedať, kto by moho byť novým ministrom: “ Nepoviem vám tip. Je to horšie, ako keby ste sa ma dnes opýtali na Bayern a FC Porto ako to skončí,“ reagoval.

Kandidátmi na nového ministra hospodárstva sú aj dvaja súčasní štátni tajomníci Miroslav Obert a Rastislav Chovanec.

uradnici

[poll id=“77″]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie