Denník N

Vydieral aj vraždil. Hrobár podsvetia je na slobode

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Aktualizované o stanovisko žilinského súdu (4.4.) – Rudolf Zúbek dostal za vraždu trest dvanásť rokov v roku 2013. Podmienečné prepustenie Zúbeka, ktorý vystupuje aj v kauze štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, preverí prokuratúra.

Najskôr ho bili do hlavy. Keď kľačal na kolenách, zozadu k nemu pristúpil jeho vrah. Priložil mu zbraň k hlave a vystrelil. Karol Chlebana zomrel na mieste. Vybavovanie si účtov v podsvetí koncom 90. rokov minulého storočia sa často končilo takýmito popravami.

Vrahom Chlebanu bol Rudolf Zúbek. Mohutný chlap s hrubým krkom a vyholenou hlavou vzbudzoval u podnikateľov na Považí strach. Vyberal od nich peniaze „za ochranu“, teda výpalné. Jeho šéfom bol bos dubnického podsvetia Jozef Kucmerka. Muž prezývaný „Ošo“ bol aj objednávateľom Chlebanovej vraždy.

Bez odobrenia od Zúbeka si tiež v Považskej Bystrici a okolí v 90. rokoch nik nedovolil zaobstarať hrací automat. „Ošovi chlapi“ mali pod kontrolou takmer celé stredné Považie.

Za vraždu Chlebanu odsúdili Zúbeka v roku 2013, dostal dvanásť rokov. Po zhruba troch rokoch ho podmienečne prepustili na slobodu. O tom, že by splnil podmienku „odsedených“ dvoch tretín troch štvrtín trestu, nemôže byť reč. A to ani v prípade, keď pripočítame tri roky odsedené vo väzbe.

Po zverejnení článku reagoval Okresný súd v Žiline. Sudkyňa, ktorá o prepustení Zúbeka rozhodovala, vysvetlila, že mu započítala aj väzbu v rokoch 1993 až 1995. Išlo o viac ako dva roky. Celkovo si tak odpykal viac ako deväť rokov. Lehota na podmienečné prepustenie, ktoré je v prípade vraždy tri štvrtiny trestu, bola teda splnená.

Súd pri prepustení vychádzal z hodnotenia väznice v Žiline, podľa ktorého odsúdený spĺňal podmienky na podmienečné prepustenie a odporučilo jeho prepustenie, a to na základe vzorného plnenia stanoveného programu zaobchádzania vo všetkých ústavoch. Prokurátor tiež tvrdil, že sú splnené podmienky na prepustenie a navrhol štvorročnú skúšobnú dobu.

Pozornosť vďaka Jankovskej

Prepustenie Zúbeka by zrejme nevzbudilo pozornosť, ak by sa v týchto dňoch „neotvorila“ ďalšia kauza, v ktorej tiež vystupoval.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie