Denník N

Myslia si, že sú jasnovidci, no v skutočnosti len podliehajú ilúzii

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Ľudia, ktorí boli viac náchylní na to, aby si plietli vlastné predpovede o tom, čo sa má stať, s tým, čo sa už stalo, zastávali predstavy, ktoré sa podobali na bludy, vysvetlil pre Denník N hlavný autor štúdie.

Jasnovidci majú pocit, že dokážu predpovedať udalosti, ktoré sa len majú stať. Údajne vedia, že vás prepustia z práce, rozpadne sa vám vzťah alebo vám o chvíľu zavolá kamarát.

Podľa článku, ktorý na jeseň minulého roku vydali psychológ Adam Bear z Yalovej univerzity a jeho tím v časopise PNAS, však takí ľudia nie sú vybavení schopnosťou mimozmyslového vnímania a skôr u nich dochádza k tomu, že si zamieňajú poradie, v ktorom nejakú vec najprv pozorujeme a až potom o nej uvažujeme.

Vedci sa účastníkov experimentu najprv pýtali otázky typu: „Veríte na mágiu a kúzla?“, „Máte niekedy pocit, že dokážete vytušiť, čo si myslia iní ľudia?“ či „Máte niekedy pocit, že ste neobyčajný človek obdarený zvláštnymi schopnosťami?“, aby vyhodnotili, ako veľmi ľudia veria alebo neveria na mimozmyslové vnímanie.

Predpovedali zmenu farby

Potom sa hrali hru s piatimi štvorcami. Za úlohu mali uhádnuť, ktorý zo štvorcov zmení svoju farbu na červenú. Na to, aby učinili predpoveď, mali buď veľmi málo času, iba 250 milisekúnd, alebo až niekoľko sekúnd.

Ľudia mohli uviesť, že nemali dostatok času na to, aby spravili rozhodnutie pred tým, než sa farba štvorca zmenila na červenú, alebo mohli uviesť, že úlohu splnili, takže označili štvorec, o ktorom – správne alebo chybne – predpovedali, že zmenil svoju farbu. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie