Denník N

Matematička vylepšila model na opis správania zvierat, vedci v ňom matematicky vyjadrili aj náhodnosť

Kŕdeľ škorcov vytvára na oblohe obrazce. Foto - TASR/AP
Kŕdeľ škorcov vytvára na oblohe obrazce. Foto – TASR/AP

Podľa Kataríny Boďovej z UK by sa ich prístup mohol v budúcnosti využiť aj na opis ľudského správania, napríklad paniky, ktorá prepukne na hudobnom koncerte, ak sa na ňom rozšíri požiar.

Na vysvetlenie správania sociálne žijúcich zvierat, napríklad mravcov alebo včiel, sa v prevažnej miere využívajú metódy, ktoré ignorujú rôznorodosť typov správania, čo zvieratá vykazujú.

„Také modely vychádzajú z predstavy, že správanie živočíchov sa nemení a výsledkom sú akési spriemerované hodnoty o ich celkovom správaní, ktoré však nie sú presné,“ hovorí pre Denník N matematička Katarína Boďová.

Minulý mesiac jej s kolegami vyšiel článok vo vedeckom časopise Plos One, v ktorom stávajúce modely vylepšili. „Do nášho modelu sme dokázali zaviesť rôznorodosť stavov zvierat a prvok náhodnosti, keď živočích náhodne prechádza z jedného stavu do druhého,“ vraví matematička Boďová.

Odborníčka pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Náhodnosť

Stav živočícha, napríklad ryby, znamená, že sa ryba nechá pasívne unášať prúdom, alebo aktívne zrýchľuje a zatáča do niektorej zo strán.

Matematický model, ktorý navrhli Boďová a jej kolegovia, dokáže popísať systematické zmeny medzi uvedenými stavmi, hoci k nim dochádza často náhodne.

Podľa vedkyne to nie je problém, lebo aj náhodnosť sa dá vyjadriť matematicky. „Predstavte si nasledujúci príklad s poštou, na ktorú medzi jednou a druhou chodí v priemere dvadsať ľudí. Skutočnosť, kedy presne prídu, je však náhodná. Napriek tomu sa tento jav, keď viete, koľko ľudí chodí na poštu, no neviete, kedy presne, dá veľmi dobre matematicky formulovať istým náhodným rozdelením.“ 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie