Denník N

O čom píšu ženy v 21. storočí a ako menia literatúru

Zoznam vybraných titulov predstavuje súčasnú ženskú literatúru. Foto N – Vladimír Šimíček
Zoznam vybraných titulov predstavuje súčasnú ženskú literatúru. Foto N – Vladimír Šimíček

Zoznam vybraných titulov je rôznorodý. Obsahuje romány aj reportážnu literatúru, zahŕňa diela z takmer celého sveta a sústreďuje sa na knihy, ktorých hrdinkami sú ženy.

Stačil letmý pohľad na poličky s knihami a hneď bolo všetko jasné – ženské autorky výrazne prevažujú nad mužskými. Agote Kristof síce robí spoločnosť Alexander Solženicyn a Iboji Wandall-Holm zas Florian Illies, spisovateľky však zaberajú väčšinu priestoru.

Hoci termín „ženská literatúra“ môže vyznievať vtipne a pre niekoho dokonca posmešne, dnes sú to práve spisovateľky, ktoré do literatúry prinášajú nové štýly a nové formy. Sú to ženy na čele s Elenou Ferrante či Zadie Smith, ktoré ponúkajú originálny pohľad na to, čo sa okolo nás deje. A robia to takým výborným spôsobom, že ich ďalšie knihy sú vo veľkom očakávané.

Zoznam nasledovných titulov chce predstaviť aspoň niektoré z nich. Zameriava sa pritom výhradne na beletriu, ktorú napísali a publikovali ženy v 21. storočí. Podobný zoznam nedávno priniesol aj denník New York Times.

Medzi vybranými knihami Denníka N nájdete romány, čiastočné biografie aj reportážnu literatúru. Sú tam diela z takmer celého sveta vrátane Talianska, Británie, Francúzska, Nigérie či Južnej Kórey.

Hlavnými hrdinkami týchto kníh sú na dve výnimky ženy. Jedny sú slobodné, druhé zväzujú obavy, ďalšie túžia po láske, iné po slobode. Každá spisovateľka sa venuje iným témam, prináša vlastný štýl a jazyk, aby opísala život v tej najobyčajnejšej forme.

Tento zoznam nie je dokonalý, chce len ponúknuť niekoľko tipov na kvalitné čítanie od spisovateliek, ktoré svojimi knihami menia literatúru 21. storočia.

Foto N – Vladimír Šimíček

Chimamanda Ngozi Adichie: Amerikána

Je takmer nemožné nevšimnúť si výraznú obálku tejto knihy, hoci meno autorky sa pamätá podobne ťažko ako v prípade Haruki Murakamiho. Meno japonského autora sme sa však rýchlo naučili a podobný osud pravdepodobne čaká aj Chimamandu Ngozi Adichieovú. Tá napísala svoj štvrtý román o Nigérijčanke Ifemelu, ktorá odišla do USA. Popritom kriticky hodnotí kultúru, odlišné pravidlá správania, a tiež analyzuje triedu, rasu a postavenie černochov.

„Americkí černosi poznajú inú Ameriku ako bieli Američania – poznajú Ameriku drsnejšiu, škaredšiu. Ale to sa hovoriť nemá, pretože v Amerike je všetko v poriadku a každý je rovnaký.“

Veľkú časť románu Amerikána tvoria príspevky z osobného blogu, kde Ifemelu otvorene priznáva svoje obavy, rozoberá bežné problémy migrantky a rieši vlastnú integráciu. Adichieová tak v knihe ponúka originálny pohľad na súčasnú generáciu prisťahovalcov, ktorá prichádza do cudzích krajín, aby si tam vybudovala svoj nový domov.

Foto N – Vladimír Šimíček

Hanya Yanagihara: Malý život

Dej rozsiahleho románu Malý život sa síce netýka žien, svoje umiestnenie v tomto zozname si však zaslúži. Bola to totiž žena

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie