Newsfilter: Ak Rošková nie je náhoda, ale systém, môže Slovensko prísť o pol miliardy ročne

Gabriela Matečná bola pri viacerých sporných reštitúciách, z ktorých profitujú developeri. Zo Slovenského pozemkového fondu prešla na ministerstvo pôdohospodárstva. Foto – TASR

Máme veľmi veľký agroproblém. Pellegriniho výdavkom sa darí lepšie ako príjmom. Podávajú sa daňové priznania, tak padá web.

Udalosti víkendu a sviatkov vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Roškovej príbeh je desivý, ale čo ak je to ešte oveľa horšie

Vo štvrtok pokračujú na Slovensku protesty a hnev na námestiach poženú viac ako po minulé týždne príbehy o zneužívaní farmárskych dotácií. Najväčším hitom budú, pochopiteľne, dotácie bývalej poslankyne Smeru Roškovej na cudzie pozemky, parkovisko a najnovšie aj letisko. Reakcie na reportáže Andreja Bána už minulý týždeň ukázali, že jej prípady nemá chuť obhajovať ani Smer, ani SNS, ktorá v tejto vláde riadi ministerstvo pôdohospodárstva.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Ministerka Matečná sa v tejto hre prezentuje v role odborníčky, ktorá odhodlane hasí staré prúsery, za ktoré ona ani súčasná vláda nemôžu. No čím viac sa bude verejnosť dozvedať podrobnosti o agrodáciách, tým menej to bude dávať zmysel.

Ponúkame veľmi stručného sprievodcu podvodmi s agrodotáciami (zoradené od najmenšieho problému smerom k väčším):

1. Systém Rošková. Pointou je pýtať dotácie na plochy, o ktoré sa starali ľudia ako o svoje záhrady alebo tam bolo naozaj napríklad parkovisko. Potrebujete na to drzosť a ľudí, ktorí vidia do chýb štátnych máp.

Podľa prvých ohlasov na Roškovej škandál je už takmer isté, že podobných podnikavcov je po Slovensku viac a rádovo tak Únia ročne vypláca zbytočne možno až milióny eur.

Nie je to legálne, mala by sa o to zaujímať okamžite polícia. No ak by toto bol celý problém, z pohľadu celku (pol miliardy eur priamych platieb ročne), by to bolo zanedbateľné.

Ak boli problémom len tieto typy podvodov, kontrolóri z Európskej komisie by trvali na prešetrení starých prípadov, no zrejme by uznali, že digitalizáciou, spresňovaním máp a plne elektronickým podávaním žiadostí by sa to malo vyriešiť.

2. Čo ak je napadnutý aj systém kontroly? Matečná a vedenie PPA však budú musieť dokázať, že v jadre je systém kontroly vrátane napríklad vyhodnocovania satelitných snímok v poriadku a nie je napadnutý korupciou. Komisia to kontrolovať určite bude, zvlášť po tom, čo sa objavilo podozrenie zo zneužívania priamych platieb talianskymi farmármi.

V poslednom článku Jána Kuciaka sa písalo napríklad o osemnásobnej žiadosti o dotáciu na tú istú pôdu jednou z firiem z Vadalovej skupiny. V tomto prípade sa však ukázalo, že systém kontroly funguje, pretože sa na to prišlo a peniaze Vadalova firma nikdy nedostala, hoci sa dokonca so štátom súdila.

Ak by sa však ozvali ľudia, ktorí dokážu, že systém kontroly je nespravodlivý a zneužiteľný, Komisia by to považovala za najhorší možný prehrešok.

3. Čo ak štát podporuje svojich aj cez prenájom pôdy? 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Agropodvody na východe

Newsfilter

Nová vláda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |