Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Ak Rošková nie je náhoda, ale systém, môže Slovensko prísť o pol miliardy ročne

Gabriela Matečná bola pri viacerých sporných reštitúciách, z ktorých profitujú developeri. Zo Slovenského pozemkového fondu prešla na ministerstvo pôdohospodárstva. Foto - TASR
Gabriela Matečná bola pri viacerých sporných reštitúciách, z ktorých profitujú developeri. Zo Slovenského pozemkového fondu prešla na ministerstvo pôdohospodárstva. Foto – TASR

Máme veľmi veľký agroproblém. Pellegriniho výdavkom sa darí lepšie ako príjmom. Podávajú sa daňové priznania, tak padá web.

Udalosti víkendu a sviatkov vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Roškovej príbeh je desivý, ale čo ak je to ešte oveľa horšie

Vo štvrtok pokračujú na Slovensku protesty a hnev na námestiach poženú viac ako po minulé týždne príbehy o zneužívaní farmárskych dotácií. Najväčším hitom budú, pochopiteľne, dotácie bývalej poslankyne Smeru Roškovej na cudzie pozemky, parkovisko a najnovšie aj letisko. Reakcie na reportáže Andreja Bána už minulý týždeň ukázali, že jej prípady nemá chuť obhajovať ani Smer, ani SNS, ktorá v tejto vláde riadi ministerstvo pôdohospodárstva.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Ministerka Matečná sa v tejto hre prezentuje v role odborníčky, ktorá odhodlane hasí staré prúsery, za ktoré ona ani súčasná vláda nemôžu. No čím viac sa bude verejnosť dozvedať podrobnosti o agrodáciách, tým menej to bude dávať zmysel.

Ponúkame veľmi stručného sprievodcu podvodmi s agrodotáciami (zoradené od najmenšieho problému smerom k väčším):

1. Systém Rošková. Pointou je pýtať dotácie na plochy, o ktoré sa starali ľudia ako o svoje záhrady alebo tam bolo naozaj napríklad parkovisko. Potrebujete na to drzosť a ľudí, ktorí vidia do chýb štátnych máp.

Podľa prvých ohlasov na Roškovej škandál je už takmer isté, že podobných podnikavcov je po Slovensku viac a rádovo tak Únia ročne vypláca zbytočne možno až milióny eur.

Nie je to legálne, mala by sa o to zaujímať okamžite polícia. No ak by toto bol celý problém, z pohľadu celku (pol miliardy eur priamych platieb ročne), by to bolo zanedbateľné.

Ak boli problémom len tieto typy podvodov, kontrolóri z Európskej komisie by trvali na prešetrení starých prípadov, no zrejme by uznali, že digitalizáciou, spresňovaním máp a plne elektronickým podávaním žiadostí by sa to malo vyriešiť.

2. Čo ak je napadnutý aj systém kontroly? Matečná a vedenie PPA však budú musieť dokázať, že v jadre je systém kontroly vrátane napríklad vyhodnocovania satelitných snímok v poriadku a nie je napadnutý korupciou. Komisia to kontrolovať určite bude, zvlášť po tom, čo sa objavilo podozrenie zo zneužívania priamych platieb talianskymi farmármi.

V poslednom článku Jána Kuciaka sa písalo napríklad o osemnásobnej žiadosti o dotáciu na tú istú pôdu jednou z firiem z Vadalovej skupiny. V tomto prípade sa však ukázalo, že systém kontroly funguje, pretože sa na to prišlo a peniaze Vadalova firma nikdy nedostala, hoci sa dokonca so štátom súdila.

Ak by sa však ozvali ľudia, ktorí dokážu, že systém kontroly je nespravodlivý a zneužiteľný, Komisia by to považovala za najhorší možný prehrešok.

3. Čo ak štát podporuje svojich aj cez prenájom pôdy? 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Nová vláda

Protesty farmárov

Teraz najčítanejšie