Denník N

Slon Danko v porceláne

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pánovi kapitánovi by tiež už konečne mal niekto vysvetliť, že funkcia predsedu parlamentu je v oblasti zahraničnej politiky málo dôležitá. Ak je jeho koníčkom, nech sa jej venuje vo svojom voľnom čase.

Autor je bývalý minister zahraničia

„Nebudem sa klaňať ani západu, ani východu“. Takto sebavedomo vyhlásil kapitán Tomtom novelizáciu koncepcie našej zahraničnej politiky. Dovolím si malé spresnenie. Pánovi kapitánovi by už konečne mal niekto vysvetliť, že klaňať sa môže len na východ, čo sa mu už zopárkrát aj podarilo.

Najďalej to dotiahol vo svojom tragikomickom vystúpení na pôde ruského parlamentu, v ktorom nadviazal na našich romantických básnikov 19. storočia. Keďže chýbali verše, talent a umelecký prednes, výrazne dominovala podriadenosť, hraničiaca s podlízavosťou. Okrem toho si poplietol storočie, miesto deja a žáner, takže naplno vynikla nielen jeho dezorientácia v zahraničnej politike, ale aj tá osobnostná.

Keby si pán kapitán prečítal základný dokument o realizácii koncepcie našej zahraničnej politiky, pochopil by, že Slovensko je integrálna súčasť západnej liberálnej demokracie, vrátane euroatlantického bezpečnostného systému, a preto nie je ani technicky možné klaňať sa sám sebe. Pripúšťam však, že aj takéto výnimky sa u mimoriadne talentovaných jedincov môžu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie