Denník N

Generálov chce degradovať aj po smrti. Kaczyńského boj s komunistickou minulosťou zastavil prezident Duda

Generál Jaruzelski zomrel v roku 2014, nový zákon mu mal vziať hodnosť. Foto - TASR/AP
Generál Jaruzelski zomrel v roku 2014, nový zákon mu mal vziať hodnosť. Foto – TASR/AP

Poľský prezident vetoval zákon, ktorý by degradoval väčšinou už mŕtvych generálov z čias výnimočného stavu.

Jaroslaw Kaczýński je presvedčený, že krajina sa nedostatočne vyrovnala s komunistickým režimom, ktorý bol v Poľsku vyše 40 rokov. Chce to zmeniť. Jeho strana Právo a spravodlivosť (PiS) za posledné roky prijala zákon, ktorý zakazuje komunistické názvy ulíc. Minulý rok o polovicu škrtli dôchodky zamestnancom bývalej komunistickej tajnej polície.

V marci vláda PiS prijala v Sejme takzvaný zákon o degradácii. Má vziať hodnosti rôznym vysokopostaveným vojakom z čias komunizmu, najmä tým, ktorí stáli za výnimočným stavom v krajine v rokoch 1981 – 1983, na čele s neslávne známymi generálmi Wojciechom Jaruzelským a Czesławom Kiszczakom. Obaja pred pár rokmi zomreli.

Na Veľký piatok však poľský prezident Andrzej Duda oznámil, že zákon nepodpíše. Bolo to len druhýkrát, keď poľský prezident, bývalý člen strany Právo a spravodlivosť, ktorého táto strana nominovala do volieb v roku 2015, vetoval významný zákon PiS.

Argumentoval tým, že zákon môže uškodiť aj nevinným. A tiež sa bojí, že by bol v nezhode s právom v krajine napríklad tým, že sa proti degradácii nedá odvolať. Mohol by tak skončiť na Európskom súde.

„Prezident povedal, že taký vážny zákon by sa mal spraviť dobre a pokojne, nemal by mať žiadne právne nedostatky,“ povedal jeho hovorca pre TVN24.

Vrana nad orlom

Zákon smeruje v prvom rade na členov Vojenskej rady národnej záchrany. To bol orgán, ktorý 13. decembra 1981 prevzal moc v Poľsku a vyhlásil výnimočný stav. Počas neho armáda krvavo potlačila štrajky a demonštrácie. Zahynuli desiatky ľudí, tisíce Poliakov skončili vo väzení.

Túto radu, ktorá fungovala dva roky, tvorilo 22 prevažne generálov. Poľský súd pred pár rokmi vyhlásil, že išlo o zločineckú organizáciu, ktorá bola v rozpore s ústavou.

Zákon by týchto vojakov degradoval.  “Je to akt spravodlivosti, na ktorú sme čakali veľmi dlho. Môžeme povedať, že – ako sa vtedy hovorilo – vrana orla neporazí a skutočne, orol zvíťazil,“ povedal minister obrany Mariusz Blaszczak. Na vysvetlenie – rada bola známa pod skratkou WRON, čo v poľštine znamená vrana a orol je zviera v štátnom znaku krajiny.

So zákonom však majú problém mnohí, nielen prezident Duda. Väčšina z generálov je už po smrti. Denník Rzeczpospolita píše, že historici aj právnici tvrdia, že k posmrtnej degradácii nedochádzalo ani v oveľa horších režimoch.

„Nerobila to komunistická vláda voči nenávideným predstaviteľom Druhej republiky (z medzivojnového obdobia) a dokonca ani Stalinov ZSSR (aj keď v čase masových čistiek degradovali a zastrelili dôstojníkov červenej armády),“ píše pravicový denník.

Zákon by mal aj (minimálne) jednu obeť. V rade bol zapísaný Mirosław Hermaszewski, dodnes jediný poľský kozmonaut, ktorý o tom, že je jej členom, nevedel (bol vtedy na štúdiách v Moskve). Jeho prípadom argumentoval aj samotný prezident.

Navyše, voči degradácii by sa nebolo možné odvolať.

„Zákon o degradácii má v sebe vážnu právnu chybu. Tribunál v Štrasburgu v podobných veciach uznal vysoké odškodnenie. Veto prezidenta nás pred tým chráni,“ napísala na Twitteri profesorka ústavného práva Genowefa Grabowská, narážajúc na možnosť odvolania.

Podľa zástancov zákona by degradácia komunistických generálov mala význam pre mladú generáciu, aby sa vyznala v histórii.

„Mladí sa v škole učia, že Poľská ľudová republika či výnimočný stav boli zlo, ale na druhej strane sa dívajú na generálov a už nevedia, či naisto boli takí zlí. Degradácia mladým umožní, aby to pochopili,“ povedal pre RP Piotr Walentynowicz, syn legendy hnutia Solidarita Anny Walentynowiczovej.

Znova proti predsedovi

Zaujímavá je aj politická stránka veci. Duda sa len druhýkrát postavil Jaroslawovi Kaczyńskému. Minulý rok vetoval dva z troch zákonov, ktoré podľa Európskej únie išli proti nezávislému súdnictvu. Neskôr ich strana v spolupráci s ním zmiernila (aj keď podľa Bruselu nedostatočne). Duda však tým upokojil ulicu, ktorá v lete protestovala proti vláde. Prezidentovi (ale aj strane) následne stúpla podpora.

Európska únia však aktivovala Článok 7 voči Poľsku. Kaczyński nedávno naznačoval, že by v reforme súdnictva mohli spraviť isté ústupky. Zákon o degradácii by bol ďalší, ktorý by Brusel Poľsku mohol vyčítať.

Navyše, v roku 2020 sú v Poľsku voľby a Duda bude potrebovať aj hlasy voličov iných strán, nielen PiS, ktorá má stále podporu okolo 40 percent ľudí.

„Ak Duda chce vyhrať ďalšie volebné obdobie, potrebuje získať 50 percent hlasov. Podpora jednej strany nestačí,“ povedal pre Financial Times politický komentátor denníku Rzeczpospolita Michal Szuldrzynski.

Nedá sa povedať, že by snaha vziať vojenské hodnosti väčšinou mŕtvym generálom bol populárny krok. Podľa prieskumov to podporuje 29 percent ľudí, 56 percent Poliakov je proti. Aj medzi voličmi PiS stojí za zákonom len mierna väčšina (64 percent).

Dôchodok o polovicu nižší

Už predtým vláda PiS prijala dva zákony týkajúce sa komunizmu. V roku 2016 nariadila odstrániť z názvov ulíc a budov predstaviteľov minulého režimu či iné s komunizmom súvisiace názvy. Tak napríklad sa od vlaňajšieho roku jedna z hlavných ulíc vo Varšave už nevolá Ulica Ľudovej armády ale Ulica Lecha Kaczynśkého (prezidenta, ktorý zahynul v Smolensku, Jaroslawovho brata).

Minulú jeseň vošiel do platnosti kontroverznejší zákon. Ten plošne znižoval starobné a invalidné dôchodky a rôzne náhrady pre bývalých zamestnancov komunistickej tajnej polície. Celkovo ide o 38 300 osôb. Po novom nemôžu dostávať vyššiu penziu ako je priemer v celej krajine (momentálne v prepočte 505 eur).

Podľa informácií z ministerstva v súčasnosti klesol dôchodok týchto ľudí v priemere o 536 eur. Zákon kritizovala Helsinská nadácia pre ľudské práva, keď ešte v roku 2016 napísala, že ide o kolektívny trest.

„Šesť mesiacov v komunistickej tajnej službe zaváži viac ako úspešná previerka v roku 1990 a pätnásť rokov aktívnej služby v demokratickom Poľsku,“ napísala organizácia na svojej stránke.

Len za pár mesiacov od prijatia zníženia dôchodkov zomrelo podľa Federácie asociácií uniformovaných služieb na následok zákona 24 osôb. Niektorí dostali mozgovú príhodu po doručení rozhodnutia, iní spáchali samovraždu.

Kaczyńského Poľsko

Teraz najčítanejšie