Denník N

Pacienti dlhšie čakajú na operácie, chýbajú sestry. O Valockom chce rozhodnúť Kalavská do konca týždňa

Jozef Valocký (v strede) s Robertom Ficom a terajším podpredsedom vlády Richardom Rašim. Všetci zo Smeru. Foto – TASR
Jozef Valocký (v strede) s Robertom Ficom a terajším podpredsedom vlády Richardom Rašim. Všetci zo Smeru. Foto – TASR

Jozef Valocký mal problémy vo Fakultnej nemocnici v Nitre, kde pod jeho vedením odchádzal personál a posúvali sa operácie. Vtedajší minister Tomáš Drucker ho nechal viesť Národný onkologický ústav a situácia sa opakuje.

Poslanec Smeru Jozef Valocký vedie Národný onkologický ústav rok a pol. Za ten čas sa mu podarilo naštrbiť vzťahy s personálom, za posledný rok odišlo zo špičkového koncového ústavu 15 lekárov, chýba tam 25 sestier.  Kým ústav tvrdí, že sa im lekárov, ktorí odišli, podarilo nahradiť, priznáva, že sestry im chýbajú. „V porovnaní s minulým rokom je počet lekárov v súčasnosti rovnaký a počet sestier klesol o 25,“ priznal onkologický ústav.

Pacienti kvôli tomu dlhšie čakajú na operácie. Kým v minulosti čakali na rozsiahle operačné zákroky, najmä na operačné výkony pankreasu, pečene či žalúdka, 4 až 6 týždňov, teraz čakajú sedem týždňov. Na menej rozsiahle zákroky v minulosti čakali štyri týždne, teraz je to štyri až päť, dodal onkologický ústav.

Do utorka chcela nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) od Valockého vedieť, či vie zaručiť, že ďalší špecialisti už z ústavu neodídu. „Pána Valockého som poprosila, aby mi spísal, či sú títo ľudia spokojní s prácou, s podmienkami a či sú ochotní v tomto ústave zotrvať. Ak nie, tak ho odvolám,“ povedala v rozhovore pre Denník N minulý týždeň Kalavská.

Tento utorok s Valockým už aj rokovala. Večer po rokovaní ministerstvo zdravotníctva povedalo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie