Denník N

Newsfilter: Drucker ani Lajčák nechcú udrieť, ale Rezník neváha

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Minister vnútra zatiaľ nenašiel dôvod na odvolanie policajného prezidenta. 2. Legenda o ministrovi zahraničia padá. 3. Vedenie RTVS urobilo ďalší nesprávny krok.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Drucker naďalej zvažuje

Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko odmietli stretnutie s ministrom vnútra Tomášom Druckerom, kým neodvolá policajného prezidenta Tibora Gašpara. Toto odvolanie považujú za prvý a nevyhnutný krok pre začiatok obnovovania dôvery v nové vedenie ministerstva vnútra aj za krok k naplneniu požiadavky nezávislého vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej i všetkých káuz, na ktoré novinár poukázal.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Kaliňákova ozvena. Samozrejme, že teoreticky si možno predstaviť aj situáciu, že sa minister konečne rozhodne, Gašpara do dvoch dní odvolá, predstaví systémové zmeny v rezorte a občania zrazu nebudú mať proti čomu demonštrovať. No podľa rozhovoru, ktorý poskytol denníku SME, to skôr vyzerá na naťahovanie času, s ktorým začal hneď po nástupe do čela rezortu.

Drucker sám seba vykresľuje ako človeka, ktorý nekoná unáhlene a nerozhoduje sa pod tlakom. Naopak, najprv si potrebuje vytvoriť obraz o ministerstve, pretože doň nastúpil len pred dvoma týždňami.

A aké boli jeho prvé dojmy? Gašpar na neho pôsobí ako odborník, ktorý má vecný a kultivovaný prejav. Vraj aj keby ho odvolal, musel by menovať jeho nástupcu, ktorý by však prišiel len na veľmi krátky čas. A aby vedel vyhodnotiť jeho prácu, vypýtal si komplexné štatistiky, no už teraz vie, že mnohé ukazovatele sa zlepšujú.

Podľa Druckera dokonca ani „počet trestných činov korupcie nemá tendenciu rásť“, čo je vraj otázka na zváženie, „či to znamená dobré alebo zlé ukazovatele v objasňovaní korupcie“. Ako hovorí, ak má niekto informácie o korupcii, podľa zákona to musí ohlásiť; korupcia existuje asi vo všetkých spoločnostiach; za Mečiara to bolo horšie; korupcie nie je viac, ale sme na ňu citlivejší.

Skrátka, akoby sa nám v istých momentoch Druckerovými ústami prihováral jeho predchodca.

Aj bez emócií. Tomáš Drucker hovorí, že chápe emočné nastavenie časti spoločnosti, no nemôže rozhodovať na základe tlaku, pretože by to bol zlý signál do vnútra rezortu.

Tomu by sa vo všeobecnosti dalo rozumieť, ale aj keď si odmyslíme negatívne emócie, proti Gašparovi sa za roky vo funkcii, ale aj za prvé dva týždne po vražde nazbieralo toľko racionálnych argumentov, že policajné štatistiky by nemali hrať žiadnu rolu. Ak teda nemajú slúžiť len ako alibi pre to, že chce Drucker Gašpara na jeho poste udržať až do chvíle, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie