Denník N

Polícia za Gašpara nemá dobré výsledky, nevie vyšetrovať podvody ani veľké daňové úniky (+grafy)

Policajný prezident Tibor Gašpar počas menovania za generála v roku 2015. foto N – Tomáš Benedikovič
Policajný prezident Tibor Gašpar počas menovania za generála v roku 2015. foto N – Tomáš Benedikovič

Minulý rok slovenská polícia objasnila len 44 percent podvodov, česká polícia až 75 percent. V porovnaní s Českom je na tom slovenská polícia horšie aj pri daňových trestných činoch, aj pri vyšetrovaní prania špinavých peňazí a tunelovania firiem.

„Gašpar je najsilnejším a najlepším policajným prezidentom, najmä pre jeho výsledky,“ obhajoval bývalý minister vnútra Robert Kaliňák policajného prezidenta Tibora Gašpara pred novinármi, keď rezignoval. Gašpar je ešte stále policajným prezidentom, aj keď ministrom vnútra je Tomáš Drucker.

Kaliňák nešpecifikoval, v ktorej oblasti je podľa neho Gašpar odborníkom. Zrejme však nemal na mysli podvody, pranie špinavých peňazí alebo daňové trestné činy. V tejto oblasti sa výsledky polície za Gašpara výrazne zhoršili.

Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Surveilligence. Jej autori opisujú ekonomickú trestnú činnosť v Česku a na Slovensku za posledných desať rokov. Čerpali pritom z verejne dostupných informácií zverejnených na stránke ministerstiev vnútra.

Surveilligence je československou forenznou audítorskou spoločnosťou, ktorá sa špecializuje na vyšetrovanie a prevenciu závažných manažérskych podvodov. Nespolupracuje s políciou, objednávajú si ju firmy.

„Chceli sme na základe vizualizácie dát ukázať verejnosti a kompetentným osobám, ako sa darí slovenskej a českej polícii bojovať s najvážnejšou hospodárskou kriminalitou,“ hovorí zakladateľ a partner spoločnosti Surveilligence Ján Lalka. Dúfa, že vďaka štúdii sa začne intenzívnejšie diskutovať o objasňovaní ekonomickej trestnej činnosti.

Podvodníci unikajú

Ako u nás podvádzajú biele goliere? V peňažnom vyjadrení podobne ako v Česku. A to aj napriek tomu, že ide o dvojnásobne väčšiu krajinu.

Naša polícia v posledných desiatich rokoch vedela o škodách za asi 4,4 miliardy eur, u našich západných susedov to bolo zhruba 5,6 miliardy.

Česká polícia je podľa štúdie v objasňovaní ekonomických trestných činov oveľa úspešnejšia. Dokázala ich vyriešiť zhruba 67 percent, kým na Slovensku to bolo len 55 percent.

Rozdiel medzi krajinami sa pri niektorých činoch rok čo rok zväčšuje. Kým ešte v roku 2009 dokázala slovenská polícia objasniť zhruba 61 percent podvodov, tieto čísla postupne klesali, až to vlani kleslo na 44 percent podvodov.

Grafy podvodov: veľkosť kruhu je podľa spôsobenej škody

Zdroj: Surveilligence
Zdroj: Surveilligence

V Česku je pritom trend opačný. V roku 2009 česká polícia objasnila 67 percent zistených podvodov a posledné tri roky sa ich pomer ustálil na 75 percentách.

„Česká i slovenská polícia vychádzajú z rovnakej spoločenskej tradície. Pracujú v podobných legislatívnych i politických podmienkach. Preto nás prekvapilo, že napríklad v skupine trestných činov podvodu slovenská polícia v objasnenosti kriminality za českou políciou výrazne zaostáva, objasnenosť podvodov je polovičná oproti Česku,“ hovorí Lalka.

Schopnosť polície vyšetriť podvody klesá aj preto, že sú sofistikovanejšie a páchateľom sa darí skrývať svoju totožnosť. „Týka sa to najmä páchania podvodov prostredníctvom internetu alebo podvodov s medzinárodnými prvkami. Týmto konaním sa zvyšuje okrem iného časová náročnosť dokumentovania a objasňovania podvodov,“ píše polícia.

S daňami podvádzame viac než Česi

Podvody sú u nás najčastejšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie