Denník N

Denník Illah Van Oijen: Aliens police

Cudzinecká polícia. Foto – Illah Van Oijen
Cudzinecká polícia. Foto – Illah Van Oijen

Cudzinecká polícia víta ľudí zo zahraničia spôsobom, ktorý Slovensku robí zlú reklamu.

V apríli je môj obľúbený bratislavský festival [fjúžn]. Nadácia Milana Šimečku vytiahne zo zázračného šuflíku celý multikultúrny aj cudzinecký kultúrny svet. Je to super exotický festival, ale aj príležitosť na sebareflexiu pre slovenskú spoločnosť.

Minulý ročník som sa zúčastnila na aktivistickom happeningu pred cudzineckou polícou v najzastrčenejšom úrade v Petržalke. Ráno sa tam rozložili dobrovoľníci s čerstvou kávou, koláčikmi a jablkami s transparentom: Vitajte na Slovensku. Je toto aktivizmus? Áno, lebo každý cudzinec na Slovensku vám môže potvrdiť, že povinná zastávka na cudzineckej polícii vás môže odradiť vôbec začať žiť v tejto krajine.

Pred deviatimi rokmi som sa prvýkrát hlásila na trvalý pobyt a každých pár rokov sa mám hlásiť znova. Na stránke ministerstva vnútra sú len otváracie hodiny pobočky, ale žiadne informácie o tom, aké papiere treba vyplniť, alebo aké údaje úrady potrebujú.

Klikneš na English, no otvorí sa iba prázdna podstránka s textom UNDER CONSTRUCTION, profilová fotka Roberta Kaliňáka a banner s policajtkou s vysielačkou a policajtom s pištoľou v ruke.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie