Denník N

Fotograf Ján Husár: Keď zomrel posledný severný biely nosorožec Sudán, plakal som celý deň

Slovenský fotograf divokej prírody a vojnových konfliktov Ján Husár práve v Keni čakal na povolenie ísť k poslednému nosorožcovi svojho druhu. Jeho už odfotiť nestihol.

Posledný samec severného bieleho nosorožca na svete, Sudán, má za sebou svoju poslednú cestu. Predminulý víkend ho pochovali v kenskej rezervácii Ol Pejeta. Štyridsaťpäťročného nosorožca utratili v marci po tom, čo sa mu výrazne zhoršil zdravotný stav.

Slovenský fotograf Ján Husár, ktorý má skúsenosti s vojnovou fotografiou a s fotením divokej prírody, sa pohyboval v jeho blízkosti od jesene minulého roka. Sledoval populáciu miestnych nosorožcov. K Sudánovi sa však dostať nestihol.

„Sudánovi, poslednému samcovi severného bieleho nosorožca, sme vzdali patričný hold a uctili si jeho život a dielo ako vyslanca pre záchranu nosorožcov,“ napísala rezervácia Ol Pejeta na svojom Face­booku.

S Jánom Husárom sme sa rozprávali, ako sa fotia nosorožce, či dávajú najavo emócie a čo pre miestnych Keňanov tieto vzácne zvieratá znamenajú.

Príbeh nosorožca, ktorého do divokej africkej prírody vrátila v roku 2009 česká zoologická záhrada vo Dvoře Králové nad Labem, sa však jeho smrťou nekončí. V kenskej rezervácii žije Sudánova dcéra Najin a vnučka Fata. Do Česka sa Sudán dostal z južného Sudánu v roku 1975, o niekoľko desaťročí česká zoo nosorožce vrátila s cieľom pomôcť zachrániť tento živočíšny poddruh.

Čím sú vzácnejšie, tým sú drahšie

„Sudánovi odobrali vzorky spermie a pomocou umelého oplodnenia chcú pokračovať v záchrane vyhynutého poddruhu – je to posledná šanca,“ rozpráva Husár. Za náhradné matky sa vyberajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie