Denník N

Jana Kirschner dnes večer otvorí trnavské Nádvorie

Jana Kirschner dnes otvára trnavské Nádvorie. Foto - Vladimír Šimíček
Jana Kirschner dnes otvára trnavské Nádvorie. Foto – Vladimír Šimíček

V Trnave otvárajú nový kultúrny priestor Nádvorie štvordňovým programom s koncertmi, debatami a tvorivými dielňami.

Roky tie budovy iba chátrali. Sídlia síce v historickom centre mesta a dokonca boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky, ale takmer sa rozpadli. Všetko sa to začalo meniť pred pár rokmi, keď si Miroslav Trnka, jeden zo zakladateľov Esetu, chcel v Trnave kúpiť menší dom, kam by sa ako rodený Trnavčan mohol občas vracať na víkendy.

Vyhliadol si dom na Trojičnom námestí, veľmi rýchlo však upustil od iba rýdzo súkromnej potreby „mestskej chaty“. Na prízemí obnovil elegantnú kaviareň z obdobia prvej republiky Thalmeiner, ktorá sa stala vyhľadávaným bodom na mape Trnavy, a postupne začal skupovať aj okolité budovy.

Uprostred nich vzniklo malé nádvorie, čo je aj názov nového priestoru pre kultúru a kreatívcov. Spolu ho tvorí až päť budov, ktoré rodina Trnkovcov kúpila a zrekonštruovala pod vedením ateliéru Vallo a Sadovský. Do projektu od roku 2012 investovali približne 15 miliónov eur a zapojili doň viaceré existujúce trnavské organizácie.

Dnes večer trnavské Nádvorie koncertom otvorí Jana Kirschner. Nasledovať budú ďalšie štyri dni špeciálneho programu, počas ktorého bude viacero koncertov, tvorivých dielní aj diskusií, kde sa môžete zoznámiť so všetkými, ktorí za týmto priestorom stoja.

Trnavské Nádvorie prepája päť budov v historickom centre mesta. Foto N – Tomáš Benedikovič
Nové a zrekonštruované budovy budú zázemím pre aktivity združení, ktoré už v meste pôsobia. Foto – Nora a Jakub Čaprnka

Nádvorie bude fungovať aj bez programu

Vstup na dnešný koncert je zadarmo, vchody zo Štefánikovej ulice a z Trojičného námestia budú otvorené od 20.00 h až do zaplnenia kapacity. „Nevieme presne odhadnúť, koľko ľudí príde, veríme však, že ich bude dosť a aj preto prosíme všetkých o trochu trpezlivosti, aby sme to zvládli,“ hovorí Dušan Vančo, šéf Nádvoria.

Dnes v noci bude priestor uzatvorený, ale v ďalšie dni bude prístupný už od ôsmej rána s dopoludňajším programom najmä pre deti. Popoludní sa rozbiehajú besedy či divadelný program a večer koncerty. Vo štvrtok príde

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie