Denník N

Gustáv Murín ide do RTVS, bude jedným z autorov relácií o vede a zahraničí

Gustáv Murín. Foto - tasr
Gustáv Murín. Foto – tasr

Spisovateľ a publicista bude externe spolupracovať s verejnoprávnou RTVS.

Aktualizované 6. 4. o 15:35

Spisovateľ a publicista Gustáv Murín bude externe spolupracovať s RTVS. Stane sa jedným z autorov podkladov pre relácie Euroskop a Spektrum na Rádiu Slovensko. Denníku N to potvrdila hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Murín je známy svojimi knihami o slovenskej mafii v 90. rokoch, no býva obviňovaný zo šírenia dezinformácií a hoaxov. RTVS to však neprekáža. „Pán Murín je vedecký pracovník Univerzity Komenského a v rámci spolupráce predpokladáme využiť túto stránku jeho činnosti,“ reagovala hovorkyňa RTVS.

Víkendová relácia Euroskop je o zaujímavostiach z Európy, relácia Spektrum prináša každý pracovný deň novinky zo sveta vedy a techniky.

Informácia o spolupráci Murína s RTVS prichádza v čase, keď odtiaľ musela odísť jedna z najskúsenejších novinárok Oľga Baková.

Všetko dôležité o fungovaní médií a žurnalistike v jednom texte týždenne. Prihláste sa na odber piatkového newslettra MediaBrífing.

Murín v minulosti reláciu Spektrum a jej moderátora Jána Mečiara kritizoval: „Je to typicky americký ‚formát‘, kde sa uprednostňuje zábava, a to až na samú hranicu absurdnosti,“ napísal v novembri 2016 na blogu. „Komerčák nasadený do kožucha Slovenského rozhlasu je vychechtaný – splnil si úlohu a možno za to dostal pravú americkú žuvačku,“ písal s odkazom na to, že moderátor Mečiar je známy aj z komerčnej TV Joj.

Na otázku, ako vidí svoju spoluprácu s Mečiarom, keď ho opakovane verejne kritizuje, odpovedal výpočtom svojich skúseností od stredoškolských čias. „No a teraz si predstavte, že za celé tie desaťročia som o nejakom pánovi Mečiarovi Jánovi nepočul ani slovo? Až keď začal vysielať Spektrum, veľmi to pomohlo mojim študentom masmediálky, keď som im vysvetľoval McLuhanov postulát o ‚infotaimente‘. V rámci neho sa správa mení na zábavu. Ale verte mi, že keď laik robí zábavu z vedy, je to tristné.“

V marci Murín podal trestné oznámenie na organizátorov protestov Za slušné Slovensko, nazval ich „cvičení organizátori prevratov“. V oznámení Murín tvrdil, že organizátori protestov ohrozujú jeho, jeho rodinu, priateľov a čitateľov.

V rozhovore pre internetovú televíziu AppDay.tv moderátorke Martine Mečiarovej minulý týždeň tvrdil, že demonštrácie sú organizované niekým v pozadí. „Pozrite sa, neviem si predstaviť, že vy by ste sa jedného dňa zobudili a povedali si, že dostanete 60-tisíc ľudí na námestia. Neviem si to predstaviť, ako by ste to dokázali,“ hovoril s tým, že vraj boli protesty zorganizované „za pár hodín na jednom mobile“.

Na svojom blogu Murín tvrdil, že na demonštrácie Za slušné Slovensko prídu aj „žoldnieri protestu“, zrejme dovezení zo zahraničia, ktorí budú útočiť, ničiť a provokovať. „Tieto provokácie sú súčasťou rutinného globálneho scenára,“ napísal s tým, že sa vraj u nás chystá dúhový ukrajinský scenár. Všetky protesty nakoniec prebehli pokojne.

O zavraždenom novinárovi Jánovi Kuciakovi Murín povedal, že to nebol investigatívec: „Nebol, nebol. To je ťažký omyl.“ O jeho poslednom článku Murín povedal, že ho môže považovať za konšpiračnú teóriu.

V roku 2013 Murín tvrdil, že bombový útok na Bostonský maratón nemohli spáchať bratia Carnajevovci, ako ukázalo oficiálne vyšetrovanie. Tvrdil tiež, že útok nemohol byť urobený dvoma bombami vyrobenými z tlakových hrncov, pretože v USA, kde ľudia nezvyknú doma variť, sa také hrnce nenachádzajú.

Murín sa označuje za vedca a popularizátora vedy, no na svojom blogu už stihol aj spochybňovať existenciu globálneho otepľovania, o ktorom medzi vedcami panuje zhoda. Jednostranne písal aj o škodlivosti očkovania.

Na Facebooku Murín dlhodobo zdieľa príspevky aj z dezinformačných webov, v marci diskutoval o aktuálnych udalostiach na rádiu InfoVojna Norberta Lichtnera, zakladateľa Slobodného vysielača.

Na otázku, ako môže garantovať, že sa nepodložené tvrdenia a hoaxy vďaka nemu nedostanú aj do vysielania Slovenského rozhlasu, neodpovedal. Namiesto toho zaútočil na Denník N: „So slobodou názoru som si svoje užil aj od komunistického režimu a s prekvapením zisťujem, že cenzúra, osočovanie osôb s vlastným názorom a štvanie proti nim sa tu vracia. A vlajkovou loďou návratu k takýmto totalitným praktikám je práve Denník N.“

[Pochopiť fenomén konšpiračných teórií znamená spoznať ich mechanizmus. Objednajte si knihu Falšovaná pravda z knižnej edície Denníka N.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hoaxy a propaganda

RTVS

Slovensko

Teraz najčítanejšie