Denník N

Newsfilter: Občania, koalícia vás pozýva na protesty

Deň pred pokračovaním protestov sa vládna koalícia správala tak, akoby robila promotéra štvrtkovým protestom. Ponúkame tri veci, ktorými koalícia občanom pripomína, že je prečo a je na koho sa hnevať.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Lebo si berú RTVS

V RTVS graduje spor medzi veľkou časťou spravodajcov a vedením média. Šesťdesiat redaktorov najprv v stredu zverejnilo svoj list koncesionárom, v ktorom hovoria o nepriateľskej atmosfére, vytláčaní profesionálov z verejnoprávneho média aj o presadzovaní ľudí bez expertízy do reportáží. Poobede na to koaličný riaditeľ RTVS Rezník a šéfovia spravodajstva reagovali vyhlásením, kde protestujúcich redaktorov opisujú ako mladých a neskúsených, ktorí by sa mali radšej venovať samoštúdiu.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Nepoznáme detaily sporu redaktorov a vedenia RTVS, napriek tomu je pomerne ľahké robiť v ňom rozhodcu. Práve tieto mladé ženy a muži robili základ spravodajstva RTVS v čase, keď stúpala jeho dôveryhodnosť u divákov. Jediné, čo sa zmenilo, je vedenie televízie.

„Televízia vysiela spot, že spravodajstvo je stále najdôveryhodnejšie. Vďaka komu je stále najdôveryhodnejšie? Ako manažér si neviem predstaviť situáciu, že by som sa postavil proti ľuďom, ktorí sú za úspechom, ktorý reprezentujem. Tak sa zamyslime,“ školí Rezníka na diaľku aj Václav Mika.

Rezník je skúsený až príliš. Tajne sme dúfali, že Rezníkova oportunistická povaha a skúsenosť pomôžu, aby sa RTVS vyhla konfliktu úrovne „kto z koho“. Ibaže sa to nepodarilo. Rezník zaspal aspoň dekádu, preto stráca autoritu. Ak aj mal pre spravodajstvo nejakú víziu kompromisu medzi reálnym svetom a snami Antona Hrnka a Erika Tomáša, nenašiel ľudí, ktorí by boli v redakciách RTVS autority a takú predstavu presadili.

Dvaja ako-tak rešpektovaní šéfovia spravodajstva utiekli po polroku. Rezník bol už potom na tom tak zle, že musel siahnuť po Vahramovi Chuguryanovi, ktorý má len skúsenosti, ale v slovenskej žurnalistike znamená to, čo východné Slovensko pre Fica.

Rezník však zrejme napriek tomu bude úspešný a jeho vedenie tlak zdola ustojí. Všetci nespokojní redaktori neodídu, lebo založiť si vlastnú verejnoprávnu televíziu nie je až také jednoduché a voľných miest v iných slušných médiách tiež nie je nekonečne veľa. Riaditeľ Rezník je naproti tomu prakticky neodvolateľný riaditeľ, ktorého preto ani prípadný prudší prepad kvality spravodajstva nemusí príliš stresovať.

Ibaže by sa ukázalo, že za posledný mesiac sa Slovensko natoľko zmenilo, že ponižovanie úspešných mladých redaktorov nebude párdňová kauza. A 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Prokurátor Špirko

Teraz najčítanejšie