Denník N

Ak sa dieťa kŕmi samo z fľaše bez dozoru, je to nebezpečné, hrozí mu udusenie, varujú odborníci

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Rodič by mal pri kŕmení držať dieťa v náručí, prípadne môže zvoliť inú polohu, ale vždy tak, aby naň dobre videl. Hlava dieťaťa nesmie byť v záklone. „Ak dieťatko začne zaspávať alebo prestane prehĺtať, vždy je potrebné cumeľ vybrať z úst,“ vraví lekárka.

Alex Masters mal štyri mesiace, keď sa udusil mliekom z fľaše po tom, čo jeho krstná mama zaspala na gauči. Novorodencovi dala fľašu, podoprela ju prikrývkou, aby mlieko tieklo, a nechala ho tak.

Praxi, keď sa dieťa kŕmi z fľaše samostatne, bez dozoru a fľaša sa opiera o vankúš, prikrývku či inú oporu tak, že cumeľ s mliekom je v ústach dieťaťa, sa v angličtine hovorí „bottle propping“.

Amy Brownová, odborníčka na zdravotníctvo zo Swansea University, napísala pre The Conversation minulý mesiac článok, v ktorom sa sťažuje, že pochybná prax je vo Veľkej Británii aj v iných krajinách čoraz populárnejšia, a dôrazne pred ňou varuje.

Brownovej prekáža, že samostatné kŕmenie dieťaťa z fľaše sa propaguje ako „únik od monotónnej starostlivosti o dieťa“.

Riziko udusenia, nadváhy či zápalu stredného ucha

Lekárka Katarína Maťašová pre Denník N povedala, že sa s uvedenou praxou na Slovensku zatiaľ nestretla. „Som rada, že podobné zariadenia nie sú u nás v ponuke. Celý takýto spôsob kŕmenia považujem za úplne nevhodný a nebezpečný.“

Odborníčka pôsobí ako predsedníčka výboru Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti a zástupkyňa prednostu Neonatologickej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Martin.

Za najzávažnejšie riziko spojené so samostatným kŕmením detí z fľaše

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie