Denník N

Maďarsko sa po Orbánovom víťazstve bude ďalej vzďaľovať od EÚ, hovorí opozičný líder

Gabriel Karácsony je kandidátom na premiéra predvolebnej koalície Maďarskej socialistickej strany a Dialógu pre Maďarsko, ktoré je podľa prieskumov najsilnejším zoskupením demokratickej časti opozície. Foto - ap
Gabriel Karácsony je kandidátom na premiéra predvolebnej koalície Maďarskej socialistickej strany a Dialógu pre Maďarsko, ktoré je podľa prieskumov najsilnejším zoskupením demokratickej časti opozície. Foto – ap

„Môžeme závidieť Slovensku, ktoré nie je „krajinou bez dôsledkov“. Neviem, čo by sa muselo stať tu, Fidesz zatiaľ prežil všetko,“ hovorí kandidát na premiéra najsilnejšej maďarskej demokratickej opozičnej strany Gergely Karácsony.

 

O tom, akým smerom sa bude Maďarsko vyvíjať po ďalšom víťazstve Orbánovej strany a prečo sa opozícia nevedela dlho pred voľbami spojiť, sme sa rozprávali s lídrom opozície Gergelym Karácsonym.

Je zjavné, že jedinou šancou opozície, ako poraziť vládny Fidesz, je dohoda opozičných strán o spoločných kandidátoch v jednomandátových obvodoch. Prečo k tejto dohode vo väčšine prípadov nedošlo?

Spolupráca fungovala. Medzi veľkou väčšinou demokratických opozičných strán došlo ku koordinácii, v stredu sme oznámili posledné prípady, keď kandidáti niektorej strany odstúpili z volieb v prospech nádejnejšieho opozičného kandidáta. Spoluprácu odmietla len strana Politika môže byť iná (LMP), berieme jej stanovisko na vedomie. Verím však, že voliči LMP budú vedieť, aký je záujem tejto krajiny, a tiež dajú svoj hlas kandidátovi, ktorý má najväčšiu šancu uspieť.

Prečo podľa vás LMP odmietla opozičnú spoluprácu?

To by ste sa museli opýtať ich.

Aj tam, kde je dohoda, k nej obvykle došlo až tesne pred voľbami. Podľa mnohých odborníkov je to príliš neskoro na to, aby sa na spoločnom kandidátovi postavila účinná kampaň.

Všetci kandidáti vedú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby v Maďarsku

Teraz najčítanejšie