Denník N

Gašpar nemieni odstúpiť a útočí na prezidenta Kisku

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Policajný prezident z funkcie sám neodíde, čaká, či ho odvolá minister. Na to, prečo nie sú vyšetrovaní vplyvní ľudia, má podľa Gašpara odpovedať prokuratúra.

Policajný prezident Tibor Gašpar po štvrtkovom proteste, na ktorom desaťtisíce ľudí žiadali jeho odchod z funkcie, zatiaľ nemieni odstúpiť z funkcie. „Viem, že je veľa ľudí, ktorí mi vyjadrujú podporu, neviem, voči ktorým občanom mám byť korektnejší,“ povedal Gašpar Denníku N a RTVS po tom, čo odchádzal z Rádia Aktual, ktorému ráno poskytol rozhovor.

Gašpar povedal, že tak či tak mal na jeseň vo funkcii končiť, pretože sa má prijať nový zákon o spôsobe kreovania policajných funkcionárov. „Či to bude zajtra, o mesiac, alebo po prijatí zákona, pre mňa nie je rozhodujúce, tá klíma, to, čo sa deje, je to, čo mi prekáža najviac.“

Gašpar tvrdí, že mnohí ľudia nepoznajú dôvody, pre ktoré má z funkcie odísť.

„V pondelok sme konštatovali, že máme o 1200 trestných činov menej ako minulý rok, o 15 mŕtvych menej. Dnes sa začína už útočiť na všetkých policajtov, nevylučujem ani to, že sa možno rozhodnem odísť aj sám,“ vyhlásil Gašpar.

Na to, že ak to neurobí, bude ďalší protest, povedal: „Tak bude ďalší protest.“

Gašpara môže z funkcie bez udania dôvodu odvolať minister vnútra Tomáš Drucker, ten zatiaľ včerajší protest nekomentoval.

Gašpar o Druckerovi: Je to schopný manažér

Gašpar povedal, že s Druckerom komunikuje na dennej báze. „On je manažér schopný, ktorý rýchlo vniká do problému, v dohľadnom čase rozhodne aj o mojej budúcnosti, respektíve o tom, ako bude fungovať policajný zbor.“

Gašpar zaútočil na novinárov a aj konšpiroval. „Vy, čo pracujete v médiách a máte princípy o objektivite a overovaní faktov, dnes tieto princípy nepoznáte.“

Prečo polícia nevyšetrovala vplyvných ľudí ako Ladislava Bašternáka alebo Mariána Kočnera, ale dvakrát obvinila prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý chcel vyšetrovať vážne podozrenia voči Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi? „Z môjho pohľadu by ste mali túto otázku klásť orgánom činným v trestnom konaní, a to nie je policajný prezident. Prokurátorom a samostatným vyšetrovateľom. Za trestné konanie som najmenej zodpovedný,“ tvrdil Gašpar.

„Prečo sa ma nespýtate, ako sa prokuratúra vysporiadala s falošnými podpismi pána Špirka? Ja mám vážnu pochybnosť, či je vyšetrovanie prokurátorov dostatočne transparentné,“ vyhlásil.

Prokurátora Špirka dvakrát obvinila Národná protikorupčná jednotka, ktorej šéfoval Róbert Krajmer. Bola to prokuratúra, ktorá jeho obvinenie dvakrát zrušila, a potom ho oslobodila aj disciplinárna komisia.

Video: Gašpar o tom, prečo neodchádza z funkcie

Nechcem byť za konšpirátora, ale…

Gašpar hovorí, že nechce byť za konšpirátora, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie