Denník N

Druckera netreba ľutovať, on rozdáva karty

Tomáš Drucker. Foto N – Vladimír Šimíček
Tomáš Drucker. Foto N – Vladimír Šimíček

Minister vnútra zrejme presadí Gašparov odchod bez toho, aby s Ficom a Kaliňákom bojoval aj verejne.

Tomáš Drucker veľmi dobre rozumie, že ak nechce svoju sotva naštartovanú politickú kariéru spojiť so zhasínajúcim duom Fico a Kaliňák, musí policajného prezidenta Gašpara prinútiť k odchodu do konca druhého aprílového týždňa.

Ak by to predlžoval, bola by to hanba, na ktorú by sa nezabudlo. Drucker by mal navždy biľag človeka, ktorý bránil Kaliňákov systém ešte aj v situácii, keď Fico a Kaliňák boli každým dňom viac komické ako vplyvné figúry.

Prečo však Drucker neodvolal Gašpara hneď po prvom kole povinných tančekov pri preberaní ministerstva vnútra?

Drucker musel vedieť, že nechať Gašpara vo funkcii ešte niekoľko mesiacov nemôže, lebo to znova naplní námestia. „Rozumiem, nie som hluchý ani slepý, aká je atmosféra,“ hovoril ešte pred vymenovaním za ministra. Ak by aj Drucker nedokázal čítať náladu spoločnosti, jasne mu ju na pohovore vysvetlil prezident Kiska.

Drucker napriek tomu odvtedy naťahuje čas a Gašpar naďalej riadi políciu.

Minister vnútra totiž teraz čaká, kým to Gašpar vzdá sám, alebo kým okamžité odvolanie policajného prezidenta nezačnú za nutnosť považovať aj Fico a Kaliňák.

Drucker volí rovnakú taktiku ako pri prijímaní kandidatúry na post ministra vnútra. Oficiálne o ňu prejavil záujem až vo chvíli, keď bol Smer pod dostatočným tlakom, aby si vybral podľa rady prezidenta.

Týždeň predtým by sa z predstavy, že Kiska radí Ficovi, koho má Smer navrhnúť za ministra vnútra, všetci smiali. Keď však Kiska zopakoval, že môže Pellegrinimu (Smeru) zobrať poverenie na zostavenie vlády, Fico a Kaliňák prskali, ale s Druckerovou nomináciou súhlasili.

Teraz je ten, kto drží eso, samotný Drucker. Len on ako minister vnútra má právomoc odvolať policajného prezidenta. Fico, Kaliňák, Pellegrini môžu mať na vec svoj názor, ale zodpovednosť aj právomoc má len a len Drucker.

Rátajme scenáre:

1. Ak Drucker

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Komentáre

Teraz najčítanejšie