Denník N

Pellegrini zatiaľ nechce byť šéfom Smeru, prezident by podľa neho nemal vyzývať na odvolanie Gašpara

Premiér Peter Pellegrini v relácii Sobotné dialógy. Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník mu ponúka čaj. Zdroj – Facebook Petra Pellegriniho
Premiér Peter Pellegrini v relácii Sobotné dialógy. Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník mu ponúka čaj. Zdroj – Facebook Petra Pellegriniho

Informácie o nezrovnalostiach medzi jeho príjmami a výdavkami považuje za snahu pošpiniť nového premiéra.

Nový premiér Peter Pellegrini chce na úrade vlády spolupracovať len s ľuďmi, ktorí majú bezpečnostnú previerku. Chce sa tak vyhnúť podobnému škandálu, akým si prešiel jeho predchodca Robert Fico, ktorého asistentka Mária Trošková v minulosti obchodovala s Antoninom Vadalom.

„Požiadal som tak riaditeľa mojej kancelárie, ako aj ľudí, ktorí pracujú v kancelárii, aby každý absolvoval previerku v príslušnej úrovni podľa toho, s akými informáciami sa do budúcna budú oboznamovať,“ vysvetlil Pellegrini v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Povedal tiež, že v súčasnosti nemá záujem byť predsedom strany Smer. Je podľa neho veľmi zložité riadiť stranu a zároveň byť premiérom. Predvolebnú kampaň chce prenechať Robertovi Ficovi.

Zároveň sa odmietol vyjadriť k tomu, či by policajný prezident po štvrtkových protestoch, ktorých sa opäť zúčastnili tisíce ľudí, nemal byť odvolaný. Politici by sa k tomu podľa jeho slov vyjadrovať nemali, pretože tým politizujú políciu.

Kritika Kisku za Gašpara

Práve preto kritizoval aj vyjadrenia prezidenta Andreja Kisku, ktorý naznačuje, že Gašpar by mal vo svojej funkcii skončiť. „Jediné, čo prezidenta v súvislosti s osobou pána Gašpara zaujíma, je, kedy ho minister vnútra odvolá z funkcie,“ povedal Kiskov hovorca Roman Krpelan v piatok.

Podľa Pellegriniho by takéto vyjadrenia nemali zaznievať. „Nemyslím si, že je šťastné, ak do personálnych otázok, nielen na ministerstve vnútra, ale kdekoľvek v štáte, by sa mal akýmkoľvek spôsobom starať prezident Slovenskej republiky. Je nešťastné, ak vyzýva verejne na odvolanie konkrétneho funkcionára Policajného zboru v tomto štáte, čím chce jasne politicky zasiahnuť do nezávislosti polície,“ povedal premiér.

„Ja ako premiér to v živote neurobím a mrzí ma, že pán prezident sa k takémuto kroku odhodlal a chce robiť personálnu politiku na rezortoch,“ povedal Pellegrini. „Pánovi prezidentovi to nevyplýva zo žiadnych právomocí a ani by to politicky povedať nemal.“

Povedal, že Gašpara považuje za odborníka a profesionála.

„Tibora Gašpara osobne poznám, jeho prácu policajného prezidenta hodnotím naozaj vysoko profesionálne,“ povedal Pellegrini.

Snažia sa ma pošpiniť, tvrdí

Moderátor relácie Braňo Dobšinský sa dotkol aj nezrovnalostí v premiérových príjmoch a výdavkoch. Podľa konzervatívneho odhadu mu v príjmoch chýba asi 100-tisíc eur, ktoré použil na kúpu nového bytu.

Pellegrini sa ohradil, že tieto informácie považuje za neférové. „Je to len snaha nejako pošpiniť nového premiéra,“ povedal Pellegrini.

Tvrdí, že všetky jeho príjmy sú z legálnych zdrojov. „Skade inde by to asi tak bolo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Peter Pellegrini

Slovensko

Teraz najčítanejšie