Denník N

A bude horšie – Orbán sa netají tým, že chce zlikvidovať zvyšky odporu

Viktor Orbán a jeho doterajší spojenec Jaroslaw Kaczynski. Foto – TASR/AP
Viktor Orbán a jeho doterajší spojenec Jaroslaw Kaczynski. Foto – TASR/AP

Maďarská opozícia nepochopila, že proti Orbánovi musí spolupracovať. Doplatí na to celá krajina a poškodí to aj Európu.

[Tip: Radi čítate v maďarčine? Navštívte Napunk.sk od Denníka N]

Keď na konci februára v meste Hódmezővásárhely na juhovýchode Maďarska opozičný kandidát na primátora nečakane vysokým rozdielom porazil kandidáta vládnej strany Fidesz, vnímala to maďarská opozícia ako potvrdenie, že môže vyhrať aj parlamentné voľby a že režim Viktora Orbána môže padnúť.

Dnes to vyzerá tak, že výhra v meste považovanom dovtedy za neotrasiteľnú baštu Fideszu opozícii skôr uškodila. Hódmezővásárhely bol pre Fidesz budíčkom, opozičné strany sa z neho naopak príliš nepoučili.

Vládna strana si uvedomila, že by mohla voľby prehrať, a to by v prípade jej politikov ľahko znamenalo, že skončia vo väzení za to, ako permanentne porušovali zákony a rozkrádali krajinu. Ďalším varovaním pre Fidesz bol pochod na podporu Viktora Orbána 15. marca, ktorý premiérove nastrčené „mimovládky“ zvolali práve pre šok z Hódmezővásárhelya.

Spravodajský server 444.hu niekoľko dní pred udalosťou zverejnil parodický článok s informáciou, že sa pochodu zúčastnil milión ľudí – to totiž bola najnižšia účasť, s akou sa dovtedy organizátori týchto akcií a vládni politici vždy vytasili. Po tomto pochode však z Fideszu zaznievali len neurčité reči o niekoľko sto tisíc demonštrujúcich – čo v preklade znamená, že ich asi nebolo ani stotisíc. Vzhľadom na to, že vládna strana nešetrila peniazmi ani energiou, aby účastníkov pochodu pozvážala z celého Maďarska aj spoza hraníc, bolo to pre ňu fiasko – a ďalšie varovanie.

Vláda lekciu pochopila

Nasledovala najbrutálnejšia predvolebná kampaň od roku 1990. Nikdy od pádu komunizmu maďarská politika neklesla tak hlboko. Vládna kampaň svojou intenzitou, nasadením verejných prostriedkov a oslavou vodcu pripomínala 50. roky minulého storočia. Tie možno aj predbehla tým, ako sa obmedzila na jedinú tému – šírenie nenávisti a snahu vystrašiť Maďarov na smrť.

Ak vláda padne, namiesto kostolov tu čoskoro budú mešity, migranti vás budú zabíjať na uliciach, vyženú vás z vlastných bytov a v tom všetkom ich podporujú domáca opozícia, mimovládne organizácie, George Soros, Brusel a OSN, hustili do ľudí orbánovci a ich médiá, ktoré v Maďarsku ovládajú mediálnu scénu.

A to všetko bolo len vyvrcholením permanentnej kampane, ktorú Fidesz vedie po celý čas, čo je pri moci a za ktorú už daňoví poplatníci zaplatili desiatky miliónov eur. Jej súčasťou sú napríklad zloženky na plyn, elektrinu a verejné služby, ktoré každý mesiac volič dostane do poštovej schránky a na ktorých si prečíta, že v danom mesiaci a za daný rok už ušetril toľko a toľko forintov vďaka vládnemu nariadeniu o umelom znížení cien energií a služieb.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Voľby v Maďarsku

Komentáre

Teraz najčítanejšie