Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Keď všetko stojí na odvolaní Gašpara, podstrčil Fico Pellegrinimu sociálny balíček

Robert Fico a sociálne balíčky. Foto – TASR
Robert Fico a sociálne balíčky. Foto – TASR

1. Smer sa chcel zachrániť balíčkom, teraz nemá plán B 2. Pellegrini a Drucker už minuli svoj čas na Gašpara 3. Drucker bude musieť vysvetľovať obvinenia, ktoré zverejnil Matovič.

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Smer sa chcel zachrániť balíčkom, teraz nemá plán B

Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa okruh voličov strany Smer možno definitívne zúžil o ďalšie desaťtisíce ľudí. Prvýkrát to ukázal prieskum Focusu z polovice marca, v ktorom mal Smer 20,2 percenta. Dnes naň nadviazal len týždeň starý prieskum od agentúry Ako. V ňom chce voliť Smer 20,7 percenta ľudí.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Ešte v januári či začiatkom februára mal Smer u oboch týchto agentúr 25 percent, a už aj to predstavovalo desaťtisícové straty voličov oproti posledným voľbám v roku 2016. Ak by sa teda dnes konali voľby, počítal by Smer straty pravdepodobne v stotisícoch voličov.

Balíčková taktika, plán A. V Smere si, samozrejme, uvedomovali pokles čísel dávno pred vládnou krízou a dôležitou reakciou naň mal byť sociálny balíček. Chceli ho rozbaliť na verejnosti niekedy v marci, keď si budú pripomínať polčas vládnutia. Vtedy nemohli tušiť, že všetko zmení vražda novinára. Čo však vedeli a čo sa nemení, je, že vlaky zadarmo, vianočné dôchodky či peniaze pre rodiny sú pre akúkoľvek stranu stávkou na istotu.

Tentoraz stavil Smer rekordných pol miliardy eur. Zhruba taký je odhad sumy, ktorá pôjde na nový balíček z rozpočtu. Je to dvakrát viac, ako stál posledný balíček z minulého roka.

Na väčšinu balíčka nepotrebovali veľkú nápaditosť: najviac peňazí (okolo 200 miliónov) budú stáť takzvané trináste dôchodky, ktoré pošlú penzistom v tomto a v budúcom roku spolu so zrušením doplatkov na lieky a so zľavovými kartami na potraviny.

Aj vlaky zadarmo v Smere vyhodnotili ako opatrenie, ktoré sa oplatí zopakovať, a tak pripravili druhý diel rozšírený o ďalšie skupiny ľudí a možno aj o časť autobusovej dopravy. Najviac originality a užitočnosti sa vošlo do plánu zvýšiť až na úroveň minimálnej mzdy príspevky pre ľudí, ktorí sa starajú o svojich chorých príbuzných.

Voliči milujú balíčky. Význam balíčkov pre Smer potvrdila anonymná vzorka jeho voličov, ktorú si zvolal Denník N na takzvanú skupinovú diskusiu. Vyplynulo z nej, že títo ľudia považujú kradnutie za prirodzenú súčasť politiky, proti ktorej nemá zmysel bojovať. Dôležité pre nich je, čo okrem kradnutia politici robia. A v prípade Smeru sú to vlaky zadarmo a rôzne„opatrenia pre ľudí“. Okrem toho sa stotožňujú aj s Ficovým odporom k migrantom a k moslimom a za protestmi vidia Sorosa a mimovládky. Smer, rovnako ako ostatné strany, organizuje podobné diskusie s voličmi pravidelne, takže keď Fico vytiahol Sorosa, nemuselo to byť len osobné presvedčenie, ale skôr populizmus.

Plán B neexistuje. Vražda novinára a jeho snúbenice však okrem iného znamenala, že osvedčená balíčková taktika už nebude stačiť. Plán A zlyhal, Smer má oveľa menej percent, než predpokladali, a nevyzerá na to, že by mal plán B. Témy Sorosa a štátneho prevratu pre Smer nie sú žiadnym politickým plánom, len zúfalou reakciou na situáciu. Premiér Pellegrini si bude musieť vybrať, či bude jeho agendou ďalší sociálny balíček, ktorý však už zaujíma oveľa menej ľudí ako kedysi, alebo začne riadiť krajinu tak, aby nebolo každý týždeň stotisíc protestujúcich v uliciach.

2. Pellegrini a Drucker už minuli svoj čas na Gašpara

Čas, ktorý si pýtal Tomáš Drucker na rozhodnutie o policajnom prezidentovi Gašparovi, ide rýchlosťou Ficových hodiniek. Od menovania novej vlády ubehlo osemnásť dní, respektíve dva a pol týždňa, a za celý ten čas sa nestalo nič, čo by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie