Denník N

Zomrel otec veľkokapacitných harddiskov, český rodák a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku

Peter Grünberg. Foto - Wikimedia/fz-juelich.de
Peter Grünberg. Foto – Wikimedia/fz-juelich.de

Plzenský rodák Peter Grünberg, ktorý v roku 2007 získal Nobelovu cenu za fyziku, zomrel vo veku 78 rokov.

O smrti 78-ročného laureáta Nobelovej ceny za fyziku Petra Grünberga informovala s odvolaním sa na výskumné centrum v západonemeckom Jülichu agentúra DPA s tým, že zomrel pravdepodobne ešte v priebehu minulého týždňa.

„Peter Grünberg bol nielen vynikajúci výskumník, ale predovšetkým si ho všetci kolegovia vážili a bol medzi nimi obľúbený,“ uviedlo samotné vedecké centrum vo svojom oficiálnom vyhlásení.

Pochádzal od Plzne

Grünberg sa narodil v roku 1939 a vyrastal v Dýšini pri Plzni, kde jeho otec pracoval v jednom zo závodov plzenskej Škodovky. Po vojne postihol rodinu Grünbergovcov osud väčšiny českých Nemcov, teda odsun. Otec Feodor a matka Anna, ktorí mali ruské korene, sa usadili v Nemecku, konkrétne v hesenskom Lauterbachu.

V roku 1984 sa Peter Grünberg habilitoval na univerzite v Kolíne nad Rýnom a začiatkom 90. rokov minulého storočia sa stal mimoriadnym profesorom. Od roku 1972 až do konca svojho života pôsobil vo výskumnom centre v západonemeckom Jülichu.

Hoci svoju vlasť opustil v mladom veku, Grünberg rád spomínal na detstvo v Dýšini. „Mám viacero spomienok na detstvo v Dýšini. Pamätám si veľkú záhradu a ovocné stromy, mimoriadne dobré boli čerešne. Spomínam si, ako sme sa v lete chodili kúpať do Klabavy po ceste, na ktorej sme sa v zime sánkovali,“ povedal v roku 2008, keď mu primátor Plzne daroval zobrazenie mestskej historickej pečate.

Počiatky Grünbergovej vedeckej kariéry možno nájsť už v jeho útlom detstve, keď sa veľmi rád hral s detskou stavebnicou Merkur. „Boli to kovové diely, ktoré sa dali spájať skrutkami. S nimi som sa strašne rád hral,“ spomínal si na detstvo v rozhovore pre ČTK samotný vedec.

Prevratný objav pre počítačové pamäte

Nobelovu cenu získal v roku 2007 spolu s Francúzom Albertom Fertom za objav gigantickej magnetorezistencie (GMR). V praxi išlo o to,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie