Denník N

SkyToll má blízko k 400-miliónovej mýtnej zákazke v Česku

Ilustračné foto - Tasr
Ilustračné foto – Tasr

Víťaz slovenského tendra na mýtny systém je vo víťaznom konzorciu českého tendra na prevádzku a rozšírenie mýtneho systému. Na podpis zmluvy ešte musí počkať.

Firma SkyToll má za sebou úspešný príbeh. Pred takmer desiatimi rokmi získala bez súťaže zákazku na dodávku a prevádzku mýtneho systému na Slovensku za 852 miliónov eur, keď všetky konkurenčné firmy vylúčili.

Teraz má blízko k podobnej, o niečo menšej zákazke v Česku.

Český minister dopravy Dan Ťok totiž v stredu označil firmy CzechToll a SkyToll za víťazov tendra na desaťročnú prevádzku českého mýta a rozšírenie tamojšieho spoplatnenia o ďalších 900 kilometrov ciest. Víťazné duo firiem ponúklo, že to urobí za 10,75 miliardy českých korún, teda približne za 400 miliónov eur.

Česká ponuka bola najlacnejšia

Firmy ešte nemajú vyhraté, ostatní záujemcovia sa môžu odvolať. Tender už preveruje aj český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS).

„Dnešným dňom sa výberové konanie ešte nekončí. Informoval som vládu, že ÚOHS preskúma celý tender a zatiaľ nesmieme uzatvoriť zmluvu s víťazom,“ povedal Ťok.

„Konzorcium oboch spoločností je po vyriešení námietok, ktoré na ÚOHS podal doterajší prevádzkovateľ spoločnosť Kapsch, pripravené na okamžitý podpis príslušných zmlúv tak, aby nový systém bol úplne funkčný k 1. januáru 2020,“ povedal hovorca Sky Tollu Anton Bódis.

V českom tendri mali úradníci 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie