Denník N

Jej frajer bol skín, videla, ako skopal Róma, a bola ticho. Teraz sa hanbí, že sa nechala zmanipulovať

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Bola som vlastne väčšia chudera ako všetci tí, ktorými som tak pohŕdala, hovorí Katarína, ktorá kedysi verila, že biela rasa je nadradená.

„Keby to vedel môj otec, vyhodil by ma z domu, o tom som presvedčená. Každý však robí chyby, bola som mladá a sprostá a nevedela som, čo so sebou. Niekto sa dá na fet, niekto každú noc spí s niekým iným a ja som rok chodila so skínom. Ďalšie tri roky som sa z toho dávala dokopy,“ hovorí čoskoro 23-ročná Katarína.

O tom, že randí so skínom, nevedel okrem jednej jedinej kamarátky nikto. Pred rodičmi sa jej to podarilo utajiť aj preto, že žila u starej mamy. „Naši pracovali v zahraničí, dokončovali dom a potrebovali si rýchlo zarobiť. Babka bola na mňa dobrá. Až príliš. O všetko sa postarala a dala sa ľahko oklamať,“ priznáva Katarína.

Bola to ideálna situácia pre 17-ročnú so „zapálenými lýtkami“. Babke povedala, že sa ide učiť ku kamarátke, a medzitým bola na rande so skínom vo vedľajšom meste.

„My sme von veľmi nechodili, alebo aspoň nie na miesta, kde ľudia bežne chodia, tak som sa nebála, že by ma stretol niekto zo známych a dal nejako vedieť rodičom,“ hovorí Katarína. O strachu z toho, že by sa niečo dozvedeli rodičia, hovorí často a veľa.

Zdalo sa mi to vtipné

Dá sa to pochopiť: otec by bol určite veľmi nahnevaný, sklamaný, zhnusený. Mal partiu murárov, väčšina jeho robotníkov boli Rómovia a on bol s nimi veľmi spokojný.

„Chodili k nám domov, otec im bežne dával zálohy na výplatu, keď nevedeli vyjsť s peniazmi, aj potraviny, požičiaval im náradie. Mama dala žene jedného z nich šijací stroj a naučila ju na ňom robiť, aby chodili deti slušne oblečené. Nevyrastala som v rodine, kde by sa rozprávalo o Rómoch zle. Otec sa ich vždy zastával.“

V rodine jej priateľa to tak nebolo. Počúval doma o „parazitoch“, o tom, že holokaust je výmysel, aby „si staré Židovky za odškodnenie z Nemecka kupovali vily“, a že „buzerantom treba rozbiť riť“. Hovoril tak jeho otec a aj starší brat a toto je výber len tých „slušnejších“ vyjadrení.

Kataríne to prišlo vtipné a aj ho za to obdivovala. „Hovoril to, čo bolo zakázané. Nielen v partii, ale aj v krčme, na ulici a aj v škole. Tam mal problémy, ale ja som to brala tak, že ho chcú umlčať. Na internete som čítala veľa článkov, ktoré mi potvrdzovali to, čo hovoril. Niektoré som mu aj prekladala, lebo nevedel dobre po anglicky.“

Mám lepšie gény

Medzi kamarátov ju príliš nechcel brať. Vraj to, čo robia, nie je pre baby. Bola s ním na tajnom koncerte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Životy žien

Rodina a vzťahy, Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie