Denník N

Podozrivé reštitúcie vedú okrem Druckera aj k jeho priateľovi Rážovi (kto je kto v kauze pozemkov)

Minister vnútra tvrdí, že nevie nič o tom, ako prebehli reštitúcie pozemkov, ktoré kúpila jeho manželka. Priateľom ľudí okolo týchto pozemkov a reštitúcií je Jozef Ráž – blízky Druckerov spolupracovník z ministerstva zdravotníctva aj z pošty.

Jozef Ráž mladší sa takmer stal ministrom vnútra. Na tento post ho odporučil Tomáš Drucker. Fotografia s Robertom Kaliňákom a motorkármi však jeho postup zastavila. Smer si to premyslel a na vnútro dosadil vo vláde Petra Pellegriniho napokon Druckera.

Drucker a jeho manželka čelia škandálu s pozemkami v Špačinciach a Trnave, ktoré z rúk štátu prešli cez pochybné reštitúcie. Novinkou je, že v spleti firiem a kamarátskych vzťahov sa objavuje aj Jozef Ráž.

Ráž má blízke vzťahy s dvomi kľúčovými postavami Druckerovho pozemkového škandálu – Petrom Marhulom a Dušanom Dvoreckým, ktorého rodina navyše zarábala na Slovenskej pošte v čase, keď ju viedli Drucker s Rážom.

Ráž s manželkou vlastnia firmu Nový Grob spolu s podnikateľom Petrom Marhulom mladším. Ten s otcom Petrom na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) cez reštitúcie získava lukratívne pozemky. Dva z nich v Trnave vlani predal Peter Marhula st. aj Druckerovej manželke Lucii.

Marhulovcom sa darí na SPF zariadiť to, čo obyčajní reštituenti nedokážu. Roky sa márne pokúšajú domôcť navrátenia pozemkov. Až keď sa spoja s firmami, akou je aj Nový Grob, veci sa pohnú.

Nový Grob bol úspešný v reštitúciách aj po marci 2015, keď doň vstúpili Ráž s manželkou cez firmu DeVin.

Jozef Ráž a Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

Rážove pozemky na Devíne

Denník N má zmluvy, podľa ktorých Marhulovci cez reštitúcie v rokoch 2013 až 2016 získali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová vláda

Teraz najčítanejšie