Denník N

Odkaz MMŠ: O liberáloch, ktorí sú rovnako netolerantní ako ich odporcovia

Liberáli síce uznávajú, že totalitné režimy fungovali ako „zvrhlé náboženstvá“, sami na sebe však podobnú tendenciu nevidia.

John Gray je jedným z najvýznamnejších súčasných britských filozofov a politických mysliteľov a v tomto texte veľmi tvrdo kritizuje liberalizmus a „hyperliberálov“, ktorí sa vraj ocitli v podobnej ideologickej pasci ako kedysi komunisti alebo nacisti. Na Slovensku sa takýchto „hyperliberálov“ veľa nevyskytuje, ale napriek tomu je Grayova kritika poučná.

Pre ilustráciu, Gray opisuje atmosféru na britských univerzitách, kde panuje faktická autocenzúra ideí – napríklad je takmer nemožné vyhlásiť, že britské impérium malo aj niektoré dobré rysy, napríklad že sa pokúšalo humanizovať kolónie. Môže to byť sporný názor, ale každý, kto sa ho pokúsi vysloviť, je potlačený v mene liberalizmu (často aj v mene radikálneho ľavičiarstva).

Podstata Grayovej kritiky spočíva v tom, že liberalizmus sám seba považuje za univerzálny postoj a konečný cieľ ľudského snaženia. Vychádza z presvedčenia, že každý človek túži po slobode a poznaní pravdy, verí teda v akéhosi superčloveka, ktorý sa vyvinie z dejín ešte nedávno určovaných náboženstvom. Liberalizmus je v podstate tiež viera, ale podľa zakladateľa liberalizmu Johna Stuarta Milla „je to lepšie náboženstvo než všetky tie, ktoré si osobovali tento titul“.

Mill bol presvedčený, že ľudia dajú vždy prednosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie