Denník N

Poučenie pre slovenskú opozíciu (z osudu tej maďarskej)

Foto - TASR
Foto – TASR

Maďarská opozícia vzdala vidiek a tak aj dopadla. Ak chcete poraziť populistov, musíte von a medzi ľudí.

Už keď sme pred štyrmi rokmi robili reportáž z predvolebného Maďarska, bolo ťažké sa na vidieku, aj vo veľkých mestách ovládaných vládnym Fideszom, dopátrať nejakých miestnych opozičných politikov. Skoro nemožné to bolo v malých mestách a na dedinách.

A ešte horšie je to dnes. Maďarská demokratická opozícia mimo Budapešti a niekoľkých väčších miest prakticky neexistuje. Demokratické strany vidiek v podstate vzdali. Má to samozrejme aj personálne a finančné dôvody, nemôžu konkurovať Fideszu, ktorý ovláda samosprávy, má množstvo ľudí a najmä peniaze na ich zaplatenie.

Len tým to však nebude. Aj demokratické maďarské opozičné strany upadli do omylu, že opozičná politika znamená vystúpiť raz za čas v parlamente a zvolávať v Budapešti tlačovky, na ktorých kritizujete vládnu korupciu. Plus dúfať, že ešte existuje zopár médií, ktoré o vašej aktivite budú informovať.

Nie že by opoziční politici obvykle nemali pravdu a toto všetko tiež k práci politikov nepatrilo. Ako však ukazujú výsledky maďarských volieb, len toto nestačí. Dlhodobé zanedbávanie vidieka a absencia osobného nasadenia, permanentného priameho kontaktu s voličmi sa opozícii kruto vypomstili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

SaS

Voľby v Maďarsku

Komentáre

Teraz najčítanejšie