Denník N

Tento rok vyšli v Česku dve knihy o konšpiráciách, laikom pomôžu zorientovať sa v téme

[Do tmy. Tajný život extrémistov – náš tip na knihu od Denníka N. ]

  • Máme silnú intuíciu a emotivitu a platí, že rýchlejšie cítime, než myslíme.
  • Myslenie dá totiž zabrať a je nepohodlné.
  • Nech už vymyslíme akúkoľvek hlúposť, vždy sa nájde niekto, kto ju vezme vážne a uverí jej.
  • Informácie, ktoré sú v rozpore s naším presvedčením, s obľubou ignorujeme.
  • Omnoho ľahšie dokážeme nájsť chyby v tých, s ktorými nesúhlasíme.
  • Hádky s názorovými odporcami vedú k posilneniu existujúcich postojov oboch strán.
  • Obvykle sa nesnažíme hľadať pravdu, ale skôr argumenty pre naše už skôr vytvorené názory.

Výpočtom takýchto a ďalších poučení o ľuďoch sa začína kniha novinára a zakladateľa webu Manipulátoři.cz Petra Nutila s názvom Média, lži a příliš rychlý mozek (Grada, 2018). Je jednou z dvoch kníh o konšpiráciách, ktoré vyšli v Česku od začiatku tohto roka.

Kniha Petra Nutila je rozdelená na dve časti. V prvej sa zaoberá najmä tým, ako sa ľudia správajú a rozhodujú, ako ich ovplyvňuje iracionalita a prečo sa dopúšťajú myšlienkových chýb. A ako už zmienka „rýchleho mozgu“ v názve knihy napovedá, autor sa odvoláva aj na zistenia nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu Daniela Kahnemana a jeho bestseller Myšlení rychlé a pomalé (zhrnutie nájdete na blogu).

V druhej časti knihy sa Nutil venuje témam mediálna gramotnosť, kritické myslenie, overovanie informácií z internetu, argumentačné fauly, hoaxy, manipulácie a propaganda. Je to obrovský záber tém, a keďže kniha nemá ani dvesto strán, prináša čitateľovi len nevyhnutné minimum. Aj sám autor priznáva, že kniha je len akýmsi úvodom do problematiky. A pre čitateľa môže byť užitočným rázcestníkom k ďalšej literatúre – či už k spomínanému Kahnemanovi, alebo Timothymu Snyderovi či Erikovi Taberymu.

Dostávajte raz týždenne zhrnutie dôležitých správ o sociálnych sieťach, médiách a dezinformáciách. Prihláste sa na odber newslettra MediaBrífing.

Podobne je na tom aj Nejlepší kniha o fake news (CPress, 2018), ktorú napísali Miloš Gregor a Petra Vejvodová. „Hneď na začiatku sa vám musíme ospravedlniť za zjavnú manipuláciu už v názve knihy. Ako autori nemôžeme objektívne hodnotiť, či je táto kniha naozaj najlepšia,“ píšu v predhovore. „Nám však tento názov pomohol hneď v dvoch veciach: jednak ste si najskôr aj vďaka nemu knihu zakúpili, a jednak je to ukážka manipulácie, s ktorou sa stretávame takmer denne: úsudky a hodnotenia, ktoré nám autori podsúvajú už v názve textu. A ako inak uviesť knihu, ktorá sa tejto problematike venuje?“

Názvom, obsahom aj vizuálnym spracovaním je Nejlepší kniha o fake news skôr pre mladších čitateľov. Témou fake news sa zaoberá od prvých strán, začína napríklad niekoľkými príkladmi dezinformácií od antického Grécka po 20. storočie. Na ďalších stranách vysvetľuje čitateľovi, čo je to propaganda a manipulácia, čo sú konšpiračné teórie a ako sú využívané. Čitateľ v nej nájde aj stručné vysvetlenie toho, ako funguje ľudský mozog a psychika, nejde však do takej hĺbky, ako šiel vo svojej knihe Petr Nutil.

Slovenský čitateľ môže za nedostatok oboch kníh považovať absenciu slovenského kontextu. Pritom mnohé dezinformačné weby majú svoju cieľovku súčasne v Česku aj na Slovensku, navzájom sa podporujú, spolupracujú a odkazujú na seba. Petr Nutil si vo svojej knihe pomohol pár príkladmi zo slovenského prostredia, ale inak sa ani jedna kniha nepozrela za české hranice. Pritom slovenské médiá tu urobili niekoľko významných odhalení, pomenovali mnohé trendy a fenomény – nehovoriac o projekte Konšpirátori.sk, ktorý je významným aktérom v boji proti dezinformáciám a ich zárobkom z internetovej reklamy. Tento pozitívny príklad si však autori kníh nevšimli.

Celkovo treba pozitívne vnímať snahy ponúknuť aj českému/nášmu čitateľovi ucelený pohľad na veľmi aktuálnu tému dezinformácií. Knihy sú napísané veľmi zrozumiteľne a aj úplnému laikovi pomôžu zorientovať sa v problematike.

Akurát čitateľ, ktorý tému v médiách aspoň zbežne sleduje, sa z kníh nemusí dozvedieť veľa nového. No zaručene pozná niekoho, komu by sa zišli.

Poznámka pre korektnosť: Autor je členom hodnotiacej komisie projektu Konšpirátori.sk.

[Pochopiť fenomén konšpiračných teórií znamená spoznať ich mechanizmus. Objednajte si knihu Falšovaná pravda z knižnej edície Denníka N.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hoaxy a propaganda

Kultúra

Teraz najčítanejšie