Denník N

Raši spĺňa všetky kritériá Smeru

Podpredsedovia Smeru Peter Pellegrini a Richard Raši a predseda poslaneckého klubu Martin Glváč. Foto – TASR
Podpredsedovia Smeru Peter Pellegrini a Richard Raši a predseda poslaneckého klubu Martin Glváč. Foto – TASR

Rašiho primátorská éra bude v Košiciach natrvalo spájaná najmä s parkovacím biznisom súkromnej firmy. Nie je to však len tento problém, je ich viac.

Autor je publicista, v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom Ivety Radičovej

Chaos a škandály okolo parkovacieho biznisu v Košiciach a jeho opakovaná obhajoba začali Richarda Rašiho postupne dobiehať. Najmä po tom, čo NKÚ urobil kontrolu, ktorá súvisela so zmluvou Mesta Košice s firmou EEI. Výsledky kontroly boli pre magistrát nepríjemné a Rašimu pokazili imidž. A posilnili presvedčenie značnej časti verejnosti o fungovaní klientelistického systému, o prepojení politiky a biznisu, o prepojení medzi súkromnou firmou a vedením mesta. Sofistikovaný systém a vytvorenie hmly rečami o údajnom verejnom záujme umožnili odliv verejných zdrojov do súkromnej sféry.

Po vlne kritiky i protestov košický primátor zrejme pochopil, že primátorská budúcnosť je preňho neistá. Rozhodol sa pre ústup. Nie v zmysle prevzatia zodpovednosti, ale ako únik smerom nahor. V Košiciach platí obrátená logika: primátorské kreslo je vnímané ako dôležitejšie než župné. To, čo je všade inde postup, je v Košiciach ústup. V Rašiho prípade sa únik pred zodpovednosťou za parkovací chaos a biznis zrejme javil ako najlepšie riešenie. O to viac, že župa má k dispozícii viac peňazí a navyše mestské peniaze sú najmä po škandáloch okolo parkovacieho i odpadového biznisu pod drobnohľadom miestnych médií i verejnosti. Lenže únik na pokojnejšie miesto pod menším verejným i mediálnym dohľadom Rašimu nevyšiel. Vlna odporu už bola prisilná.

Raši síce nemá svoju tetu Anku, ale zato má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nová vláda

Teraz najčítanejšie