Raši spĺňa všetky kritériá Smeru

Rašiho primátorská éra bude v Košiciach natrvalo spájaná najmä s parkovacím biznisom súkromnej firmy. Nie je to však len tento problém, je ich viac.

Podpredsedovia Smeru Peter Pellegrini a Richard Raši a predseda poslaneckého klubu Martin Glváč. Foto – TASR

Autor je publicista, v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom Ivety Radičovej

Chaos a škandály okolo parkovacieho biznisu v Košiciach a jeho opakovaná obhajoba začali Richarda Rašiho postupne dobiehať. Najmä po tom, čo NKÚ urobil kontrolu, ktorá súvisela so zmluvou Mesta Košice s firmou EEI. Výsledky kontroly boli pre magistrát nepríjemné a Rašimu pokazili imidž. A posilnili presvedčenie značnej časti verejnosti o fungovaní klientelistického systému, o prepojení politiky a biznisu, o prepojení medzi súkromnou firmou a vedením mesta. Sofistikovaný systém a vytvorenie hmly rečami o údajnom verejnom záujme umožnili odliv verejných zdrojov do súkromnej sféry.

Po vlne kritiky i protestov košický primátor zrejme pochopil, že primátorská budúcnosť je preňho neistá. Rozhodol sa pre ústup. Nie v zmysle prevzatia zodpovednosti, ale ako únik smerom nahor. V Košiciach platí obrátená logika: primátorské kreslo je vnímané ako dôležitejšie než župné. To, čo je všade inde postup, je v Košiciach ústup. V Rašiho prípade sa únik pred zodpovednosťou za parkovací chaos a biznis zrejme javil ako najlepšie riešenie. O to viac, že župa má k dispozícii viac peňazí a navyše mestské peniaze sú najmä po škandáloch okolo parkovacieho i odpadového biznisu pod drobnohľadom miestnych médií i verejnosti. Lenže únik na pokojnejšie miesto pod menším verejným i mediálnym dohľadom Rašimu nevyšiel. Vlna odporu už bola prisilná.

Raši síce nemá svoju tetu Anku, ale zato má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Nová vláda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |