Denník N

Harabin opäť vysúdil 150-tisíc eur od prokuratúry za prípad narkobaróna Sadikiho

Okresný súd Bratislava I opäť prisúdil Štefanovi Harabinovi vysoké odškodnenie. Generálna prokuratúra má platiť za to, že jej bývalý šéf Dobroslav Trnka potvrdil novinárom existenciu prepisu telefonátu medzi Harabinom a narkobarónom Bakim Sadikim. Rozsudok nie je právoplatný.

Štefan Harabin opäť vyhral súd s generálnou prokuratúrou. Okresný súd Bratislava I mu v utorok prisúdil odškodnenie 150-tisíc eur.

Je to suma za to, že bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka verejne potvrdil existenciu prepisu telefonátu medzi Harabinom a narkobarónom Bakim Sadikim.

Hovorca súdu Pavol Adamčiak potvrdil, že rozsudok nie je právoplatný. Na rozhodnutie upozornil Denník N sám Harabin. Generálna prokuratúra sa voči rozhodnutiu odvolá, potvrdila hovorkyňa Jana Tökölyová. Urobí tak po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia.

Telefonát je z roku 1994. Harabin v tom čase už bol sudcom Najvyššieho súdu a najväčšiu kariéru mal ešte len pred sebou. Novinári prepis riešili pred desiatimi rokmi, keď na kontakty medzi Harabinom a Sadikim upozornil vtedy opozičný poslanec Daniel Lipšic. Bolo to počas odvolávania Harabina v parlamente, Harabin bol vtedy ako nominant HZDS ministrom spravodlivosti.

Prepis telefonátu v roku 2008 zverejnil denník SME. Podľa neho volal Sadiki z domu v Smokovci Harabinovi na Najvyšší súd. Spoločne preberajú bežné záležitosti. Harabin sa pýta, ako došiel Sadiki domov a ten sa na oplátku zaujíma, ako sa má jeho syn. Bavia sa aj o tom, kedy Harabin príde. Ten totiž pôvodne žil v Poprade, kde začínal na okresnom súde. Sudca vysvetľuje, že návštevu zrejme posunie o týždeň. „Máš číslo, rozumieš, keď prídeš do Popradu alebo skôr, zavolaj a prídem po teba na stanicu, rozumieš,“ odpovedal podľa prepisu telefonátu Sadiki.

Bývalý minister a bývalý predseda Najvyššieho súdu od začiatku telefonát popiera a tvrdí, že prepis je podvrh. Bráni sa, že sa so Sadikim nepoznal – len s jeho manželkou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Štefan Harabin

Slovensko

Teraz najčítanejšie