Denník N

Organizuje protesty v Humennom: Primátorka Vaľová šíri hoaxy, aj preto bude protest v meste, ktoré vedie

Foto - Tomáš Šudík

Tomáš Šudík vraví, že nedeľňajší protest symbolizuje aj to, že Bratislavčania podporujú Humenné. Ficovo vyjadrenie, že na východe nič nie je, považuje za urážku jeho voličov, lebo tvrdil, že na východe má najstabilnejšiu základňu.

Tomáš Šudík (22) je občiansky aktivista a študent fakulty manažmentu na Prešovskej univerzite. V nedeľu spolu s ďalšími kolegami organizuje už štvrtý protest Za slušné Slovensko v Humennom.

Spoluorganizátormi protestu sú Martin Ruščanský, Peter Minda, Matúš Nakata a Ján Galík, ktorí organizovali protesty v Košiciach a Prešove.

Ako vznikol nápad, že nedeľňajší protest bude okrem Bratislavy práve v Humennom?

Prvotný plán bol, že protest bude iba v Humennom. Je to mesto, v ktorom vzniká najviac hoaxov. Napríklad niekto vytvoril červený transparent, že ľudia v Humennom dostávajú desať eur za to, aby prišli na protest, vzniklo aj niekoľko videí, ktoré sú zverejnené na facebookových stránkach propagujúcich akcie a vedenie mesta, podľa ktorých organizátori manipulujú účasť. Hlavne kvôli týmto útokom, ako aj útoku primátorky a hlavnej šíriteľky hoaxov Jany Vaľovej, ktorá v Národnej rade hovorila o tom, že ľudia na námestiach sú platení, sme sa rozhodli, že v Humennom bude protest.

Hovoríte, že prvotná myšlienka bola, že protest bude iba v Humennom, a potom sa pridala aj Bratislava?

Áno, povedali sme si, že bude lepšie, ak protest bude aj v Bratislave. Takže bude v najzápadnejšej a najvýchodnejšej časti Slovenska, čo symbolizuje aj to, že Bratislavčania podporujú Humenné.

Koľko ľudí v nedeľu očakávate?

Netrúfam si to odhadnúť, verím, že príde viac ako tisíc ľudí. Zatiaľ sme si všimli, že zopár ľudí sa chystá aj z Prešova, Košíc, zo Spišskej Novej Vsi. Zoberú autá, do ktorých si sadne partia mladých ľudí. S autobusmi nerátame, ale predpokladáme, že ľudia prídu vlakmi. Podporné odkazy dostávame od ľudí na Facebooku, niektorí hovoria, že sa boja prísť, nevedia, čo spraví primátorka Vaľová. Očakávame však vyššiu účasť, ako bola na protestoch v Humennom doteraz.

S primátorkou Vaľovou ste hovorili aj osobne?

My s ňou vôbec nekomunikujeme. Prekvapili nás aj jej vyjadrenia, že sa jej ozvali kňazi z Humenného, ktorí mali spochybniť nami odhadovanú účasť na námestí. Čo je to za doba, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie