Denník N

Šťastie nikdy nevydrží, vravel Miloš Forman. Oscarový režisér zomrel, mal 86 rokov

Miloš Forman (1932 - 2018). Foto - Festival de Cannes
Miloš Forman (1932 – 2018). Foto – Festival de Cannes

Najslávnejší československý filmár nakrútil filmy Hoří, má panenko, Prelet nad kukučím hniezdom alebo slávneho Amadea. Mal 86 rokov.

„Jeho odchod bol pokojný a po celý čas bol obklopený rodinou a svojimi najbližšími,“ potvrdila správu o úmrtí Formanova manželka. Slávny režisér zomrel v americkom Connecticute v piatok náhle po krátkej chorobe, vo februári oslávil 86 rokov.

V dejinách kinematografie ostane zapísaný ako držiteľ dvoch Oscarov za réžiu filmov Prelet nad kukučím hniezdom, v ktorom si zahral Jack Nicholson, a Amadeus, ktorého sa Forman vrátil nakrútiť do rodného Česka.

To sú však iba dva z filmov, ktorými presvedčil aj medzinárodnú scénu. Okrem filmárskeho talentu za to však môže aj jeho neúnavná snaha a chuť pracovať, napriek všetkým okolnostiam, ktoré v živote nemal práve jednoduché.

„V živote som robil vždy všetko pre to, aby som zvíťazil. Vôľa k víťazstvu patrí k mojim základným hnacím silám a všímam si ju aj u iných… Hneď druhá vec, ktorá mi však potom hlavou preletí, je: tak som vyhral, fajn. Ale tým sa to aj skončilo. Šťastie nikdy nevydrží,“ hovoril v knihe pamätí Forman.

Neherci nedokážu niečo zahrať falošne

V knihe Co já vím? o sebe spisovateľovi Janovi Novákovi prezradil, že z neho vyrástol skôr diplomat. „Prišiel som na to, že búriť sa a robiť hurhaj spôsobuje len existenciálne problémy… Naučil som sa čítať ľuďom myšlienky a odhadol som ich nálady skôr, ako si oni sami uvedomili, čo vlastne chcú,“ povedal najslávnejší československý filmár.

Patril ku generácii,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie