Denník N

Misia v Sýrii je splnená? Ani zďaleka, Moskva sa však s Asadom ocitla v izolácii (zoznam tých, čo útoky schvaľujú a kto je proti)

Foto – AP
Foto – AP

Americký prezident Donald Trump sa minimálne pokúsil znovu nakresliť červenú čiaru o zákaze používania chemických zbraní.

„Nemohli sme dosiahnuť lepší výsledok. Misia splnená!“ okomentoval jednorazové útoky na tri ciele v Sýrii americký prezident. Spolu s Francúzskom a Veľkou Britániou ich podnikol v sobotu nadránom v reakcii na údajný chemický útok na predmestí Damasku.

Naozaj to však bolo také skvelé?

Trumpova červená čiara

Z istého pohľadu by sa dalo povedať, že Donald Trump sa pokúša nakresliť červenú čiaru tam, kde ju jeho predchodca Barack Obama už raz ignoroval. A to po chemickom útoku vo východnej Ghúte v roku 2013, keď zomrelo podľa odhadov až tisíc ľudí. Uspokojil sa s tým, že Sýria sa naoko vzdala chemických zbraní. Nijako to nezabránilo tomu, čo uznáva aj slovenská diplomacia – že sa v ich používaní v Sýrii pokračovalo aj ďalej.

Práve preto Trump nechal vlani vystreliť 59 striel Tomahawk po chemickom útoku v Chan Šajchúne a zničil časť leteckého arzenálu Sýrie. No ani potom sa Asad a jeho spojenci nevyvarovali podobných útokov a naposledy prišla Dúmá a s ňou sa minulý víkend objavili nové obete so symptómami po útoku nervovým plynom.

Experti aj sýrski rebeli sú preto skeptickí voči vyhláseniam amerického prezidenta o „výsledku, ktorý nemohol byť lepší“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie