Odchádza posledný reaganovec

Paul Ryan nebol najschopnejší politik, ale spolu s ním z Republikánskej strany odchádza to, čo ju doteraz definovalo. Už to nie je Reaganova, ale Trumpova strana.

Foto – TASR/AP

Autor je americký analytik
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Rozhodnutie predsedu snemovne reprezentantov Paula Ryana už viac nekandidovať do kongresu mnohí interpretujú ako znak toho, že republikánom sa v novembrových voľbách nebude dariť. To môže byť pravda, lenže Ryanov odchod taktiež symbolizuje veľký posun, ktorý nastal v jeho strane. Znamená koniec reaganovskej revolúcie.

Pred Nixonom

Republikánska strana v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia zastupovala záujmy amerického biznisu, získavala širokú podporu bielych golierov a drobných podnikateľov. Jasne sa orientovala na obchodníkov, bojovala za nízke dane, za menej regulácií a za fiškálnu zodpovednosť. Ale bola to menšinová strana, ktorá bola ochotná rešpektovať základné kontúry Nového údelu prezidenta Franklina Delana Roosevelta.

Aby sme pochopili rozsah Rooseveltovho vplyvu na americkú politiku v polovici 20. storočia, musíme si uvedomiť jeden fakt: od roku 1933 do roku 1969 úradovali v Oválnej pracovni jedine FDR, jeho horliví žiaci alebo, ako to bolo v prípade generála Dwighta Eisenhowera, človek, ktorého FDR menoval a podporoval. Hovorí sa, že keď do Bieleho domu v roku 1969 vstupoval Richard Nixon, už vtedy bol stále viac paranoidný, pretože veril – a nie bez príčiny –, že je osamelým republikánom vo federálnej vláde, ktorá bola počas uplynulého polstoročia plná demokratov.

Čo sa týka zahraničných veci, Republikánska strana sa v päťdesiatych rokoch už definitívne zbavila svojich izolacionistických inštinktov, ale čo sa týka medzinárodného angažmán, stále bola veľmi opatrná. V občianskych právach bola progresívnou a aktivistickou stranou. Bol to šéf najvyššieho súdu a bývalý republikánsky guvernér Earl Warren, kto pretlačil nesmierne dôležité rozhodnutie, ktoré postavilo mimo zákon segregáciu v školstve. Bol to prezident Eisenhower, ktorý do Arkansasu poslal federálne jednotky, aby toto rozhodnutie vynútili.

Prvá transformácia

S Richardom Nixonom prišla prvá transformácia strany. Republikánska strana mala dlho aj nacionalistickú a nativistickú frakciu, lenže tým, že demokratický prezident Lyndon Johnson podporil hnutie za občianske práva, taktiež vytvoril podmienky na jeden z najväčších obratov v amerických dejinách. Demokrati, ktorí boli dovtedy do veľkej miery južanskou stranou, sa stali stranou občianskych práv, kým Lincolnova Republikánska strana začala odrážať aj predsudky južanských belochov proti federálnej vláde a legislatíve presadzujúcej občianske práva. Ale v iných oblastiach domácej politiky sa Nixon správal ako liberál. Vytvoril Agentúru pre ochranu životného prostredia a riadil ekonomiku tak, ako by to robil akýkoľvek demokrat. Ako znie jeho slávny citát: „Dnes sme všetci keynesovci.“

To, čo začal Nixon, dokončil Reagan, ktorý zmenil svoju stranu na ideologicky orientované zoskupenie, neochvejne obhajujúce slobodný trh, voľný obchod, malú vládu a nadšený internacionalizmus, ktorého úlohou bola podpora demokracie v zahraničí. Starí republikáni z vidieka mu nikdy úplne neverili, ale Reaganovu redefiníciu po jeho volebnom úspechu akceptovali, ako to demonštrovalo aj jeho spojenectvo s viceprezidentom Georgeom Bushom starším.

Reagan redefinoval svoju stranu, vytvoril z nej kvázilibertariánsku organizáciu, ktorá v tomto stave vydržala aj počas vlády Billa Clintona, a to aj napriek tomu, že mala aj silnú sociálne konzervatívnu základňu. Vodcovia strany aj oficiálna ideológia bola reaganovská.

Druhá transformácia

No potom prišiel Donald Trump. Ten spozoroval, že sa Republikánska strana zmenila a že hlavný ideologicky prúd sa už nevenoval ekonomike, ale nacionalizmu, rase a náboženstvu. Jeho prvou veľkou politickou témou bolo falošné tvrdenie, že sa prezident Obama

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |