Denník N

Newsfilter: Smer je na historickom dne a nová vláda mu nijako nepomáha

Protest na bratislavskom Námestí SNP. Foto N - Tomáš Benedikovič
Protest na bratislavskom Námestí SNP. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Pellegrini sa zastal Gašpara, desaťtisíce ľudí na námestí opäť žiadali jeho odchod. 2. Smer je tam, kde bol pred 15 rokmi. 3. Veľká časť slovenskej politiky nepozná svetové strany. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát, fb status, Shooty a MMŠ.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Nespokojnosť môže len narásť

V nedeľu to v hlavnom meste vyzeralo takto: menovka na dverách policajného prezidenta Tibora Gašpara sa stále nezmenila. Tomáš Drucker, ktorý o ňom mal rozhodnúť, bol v nemocnici a ani cez Facebook nedal najavo, čo spraví, keď ho lekári prepustia. Premiér Peter Pellegrini vyhlásil zo štúdia maximálne ústretovej TA3, že Gašpar je „maximálny profesionál“, a kritizoval organizátorov pochodov Za slušné Slovensko za to, že dávajú ministrovi vnútra ultimáta, no odmietajú sa s ním stretnúť. A na Námestí SNP sa opäť konal protest, na ktorom sa zúčastnilo 30- až 35-tisíc ľudí.

Nespokojnosť nezmizne. Je až únavné to opakovať, ale nedá sa nič robiť. Aj keby Gašpar bol maximálnym profesionálom, už len zo symbolického hľadiska mal odísť už dávno. A to nehovoríme o jeho prepojeniach, pochybeniach v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice a o minulotýždňovom úteku mafiánskeho bosa.

Ministrovi Druckerovi prajeme veľa zdravia, ale toto mal vyriešiť už dávno. Po prevalení pozemkovej kauzy jeho manželky jeho nečinnosť akurát vyvoláva nové pochybnosti, či to rozhodnutie nenaťahuje zámerne a vo svoj prospech.

30- až 35-tisíc ľudí žiadajúcich Gašparov odchod je, samozrejme, menšia účasť ako naposledy, no na nedeľné popoludnie je to stále obdivuhodné. Možno sa Gašpar, Drucker a Pellegirni spoliehajú na to, že ochota ľudí prísť na námestia bude už len klesať a nejako to ustoja. To, že bude účasť klesať, je možné, no nespokojnosť nezmizne s tým, že sa postupne vyprázdnia námestia. Naopak, akurát narastie a už to nebude len nespokojnosť s Gašparom, ale aj s tými, ktorí ho na poste obhajovali a tak dlho držali.

Nič nie je v poriadku. Zvlášť, keď budú čeliť aj iným problémom, ako je účtovníctvo Druckerovej manželky, ktoré vyzerá inak, ako o ňom hovoril minister vnútra, i pôvod jej pôdy

Alebo ďalšie pochybnosti o byte premiéra Pellegriniho, ktorý – chudák – vraj nemôže za to, že svoj luxusný byt kupoval od firmy blízkej J&T. Veď ako hovorí: „Ak sa pozriete, kto realizuje developerské projekty v Bratislave, tak nie je mnoho možností, od koho si kúpiť byt.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie