Denník N

Aj sedem týždňov po vražde bolo námestie plné, ľuďom v Bratislave ďakoval podvedený farmár

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Protesty zoslabli len mierne, na bratislavské námestie znovu prišlo minimálne 30-tisíc ľudí. Protestovalo sa aj v Humennom.

Aj prvý protest iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorý sa konal netradične počas víkendu, dokázal priviesť do ulíc davy ľudí. Podľa odhadov Denníka N ich na bratislavské Námestie SNP prišlo 30- až 35-tisíc.

Bolo to menej než počas posledného protestu, ktorý sa konal vo štvrtok pred desiatimi dňami. Vtedy bolo v bratislavských uliciach podľa našich odhadov o päť- až desaťtisíc ľudí viac.

Denník N na odhadovanie účasti využíva software MapChecking, ktorý počíta ľudí podľa toho, koľko štvorcových metrov na námestí zaplnia.

Hlavným témami bratislavského protestu bolo znovu (ne)odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara a tiež podvody s agrodotáciami, ktoré vyšli najavo po reportážach Andreja Bána.

Onedlho mal mať Kuciak svadbu

Veľkého aplauzu sa dočkal František Oravec, jeden z podvedených farmárov, ktorého zbili, keď sa domáhal svojich práv. Na pódiu čítal mená ďalších farmárov, ktorí mali podobnú skúsenosť.

„Zažili na svojom tele päste, bojové psy aj čepele nožov. Dodnes sa niektorí boja prehovoriť. Kde sme to dotiahli, že sa človek bojí povedať pravdu?“ pýtal sa Oravec. „Hanba, hanba,“ odpovedal dav.

Oravec ďakoval organizátorom i účastníkom, že pod ich tlakom si vláda konečne začala všímať problémy farmárov, ktorí sa opatrne začínajú ozývať.

„Ozvali sme sa preto, lebo aj nás gniavia mafiánske praktiky organizovaných skupín,“ povedal Oravec.

V Humennom privítal dav dlhým potleskom mamu zavraždenej Martiny Kušnírovej. Na pódiu hovorila o tom, že sa blíži 5. máj, keď mala mať jej dcéra svadbu.

„Všetko toto nám zobral vrah len preto, že bojovali za spravodlivosť, žili poctivý život, ku ktorému sme ich celý život viedli a takto sme ich vychovali,“ povedala Zlatica Kušnírová.

Organizátori symbolicky spojení

Aktuálne protesty neboli atypické len v tom, že prebehli počas voľného dňa, ale tiež tým, že sa konali iba v dvoch mestách – v Bratislave a v Humennom.

V Humennom podľa denníka SME vyšlo do ulíc zhruba tisíc ľudí. Obe akcie sa podľa dostupných správ zaobišli bez incidentov.

V Bratislave i Humennom sa na pódiu symbolicky striedali ľudia, ktorí v uplynulých týždňoch organizovali pochody v rôznych regiónoch Slovenska.

Jednou z nich bola napríklad Anna Galovičová, ktorá v roku 1989 pomáhala zakladať pobočku VPN v Piešťanoch, a teraz v tomto meste spoluorganizuje pochody Za slušné Slovensko.

„Vtedy aj teraz nás obviňujú, že sme riadení dolármi. Nie sme, riadi ma moje srdce a rozum,“ vyhlásila v Bratislave. „Ďakujeme, ďakujeme,“ odmenil ich dav.

Protestné zhromaždenie v Humennom. Foto – Tasr

Kaliňákove slová neplatia

Jeden z prejavov mal v Bratislave právnik a člen Súdnej rady Pavol Žilinčík. Ľuďom vysvetľoval, prečo neplatia tradičné ubezpečenia exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), že nemôže ovplyvňovať vyšetrovanie citlivých prípadov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie