Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Fico sa zbavil Druckera a stavil budúcnosť Smeru na to, že ulica stíchne

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Drucker mal odvolať Gašpara, radšej odvolal seba 2. Z 26 dní využil minister len posledný 3. Mazurek dostal trest, kotlebovci sa vyhrážali sudcovi a prokurátorovi

Aj vy môžete pomôcť prírode so Zelenou elektrinou od ZSE


Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Drucker mal odvolať Gašpara, radšej odvolal seba

Strana Smer nedovolila Tomášovi Druckerovi odvolať policajného prezidenta, ten dnes z pomsty alebo možno z pudu sebazáchovy odvolal aspoň sám seba. Táto situácia sa dá ťažko čítať inak, než že mafia v Smere sa cíti stále dosť silná na to, aby zabojovala o moc, ktorú si prešustrovala v kauzách a v prúseroch.

Obetovať Druckera. Každému vrátane Roberta Fica bolo pred mesiacom jasné, že táto vláda dostala mandát vďaka Druckerovi. Pellegrini s Jozefom Rážom nestačili na to, aby získali od prezidenta poverenie. Rovnako každý vedel, že Druckerova legitimita stojí a padá na odvolaní policajného riaditeľa. Drucker sa dnes svojho mandátu vzdal, a tým pádom pripravil o legitimitu celú vládu. Ak tento scenár pripravil Robert Fico, tak to znamená, že je v takom abstinenčnom kŕči z nedostatku moci, že je ochotný obetovať nielen Druckera, ale aj celú svoju stranu.

Danko aj Bugár sú spokojní. Ficov scenár, nech je akýkoľvek, musí počítať s podporou koaličných partnerov. Nedávny súpis plánov SNS v nákupoch zbraní pre armádu napovedá, že Danko nemá chuť nechať sa pripraviť o účasť vo vláde predčasnými voľbami.

S Bélom Bugárom to bude podobné. Po Druckerovej tlačovke sa síce vyjadril v tom zmysle, že nechápe, prečo ešte Gašpar váha nad vlastnou demisiou, ale ako to u Bugára býva, dôležitejšie je, čo hovorí “malými písmenami”. A teraz vraví, že pre budúcnosť sú dôležitejšie zákony o menovaní policajných funkcionárov než “personálna výmena na jednom poste”. Žiadne vypovedanie koaličnej zmluvy z jeho strany teda nehrozí.

Ulica. Najväčší problém Ficovho scenára je v tom, že dúfa v upokojenie situácie v uliciach. Na posledných dvoch protestoch sa počty ľudí nevyrovnali rekordu a ani organizátori protestov sa neukázali byť silnými súpermi v taktickom načasovaní akcií. Navyše im Fico môže ďalej vyrážať tromfy, napríklad, keď teraz nechá predsa len padnúť Tibora Gašpara, či už z “vlastnej vôle”, alebo po rozhodnutí nového ministra, nech ním bude ktokoľvek.

Posledná hra. Ak by Ficov scenár vyšiel, tak niekedy na budúci týždeň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Tomáš Drucker

Slovensko

Teraz najčítanejšie