Denník N

Milan Kňažko ani Róbert Bezák na tlačovú besedu Béreša neprišli

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kňažko hovorí, že svoje súkromie musí vysvetľovať Imrich Béreš sám. Ten nevie vysvetliť, prečo manželka lekárovi hovorila o domácom násilí.

Šéf Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš začal zbierať podpisy pod svoju prezidentskú kandidatúru. Ak vyzbiera 30-tisíc hlasov, bude kandidovať na prezidenta. Zákonná podmienka je 15-tisíc.

Béreš to oznámil na tlačovej konferencii na lodi na bratislavskom Dunaji. Pôvodne ho mali na tlačovej konferencii podporiť aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák a herec Milan Kňažko. Po tom, čo Denník N v piatok zverejnil podozrenia, že Béreš v roku 2003 napadol manželku, na tlačovku neprišli.

Kňažko: Nie sme účastníci

„On sám nás požiadal, aby sme na tlačovku nechodili, a my sme súhlasili. To bolo výsledkom diskusie, ktorú sme mali,“ povedal Kňažko Denníku N. Hovorí, že na otázky o násilí na manželke on ani Bezák nemôžu odpovedať. „Nebolo by to správne, nie sme účastníci.“
Aký má Kňažko na celú vec názor? „Zatiaľ si to nechám pre seba, sú tam neznáme. Nech si to riešia zúčastnení.“

Kňažko aj Bezák ešte predtým, ako Denník N informoval o incidente s manželkou, podpísali petíciu za Bérešovu kandidatúru a stali sa aj členmi petičného výboru. Béreš na tlačovej besede povedal, že v petičnom výbore obaja zostávajú a budú organizovať zber podpisov.

„Poskytol som asi sedem viet, prečo si myslím, že je pripravený na tú funkciu. Neviem, ako sa to bude vyvíjať,“ povedal však Kňažko.

Podľa zdravotnej správy z bratislavských Kramárov prišla Bérešova exmanželka Zuzana vo februári 2003 na bratislavské Kramáre a uviedla, že ju manžel napadol.

Lekárska správa z ošetrenia manželky Imricha Béreša

„Udáva, že manžel prišiel v ebriete a fyzicky ju napadol, visela cez zábradlie balkóna, má veľké hematómy na stehnách, dolných končatinách, exkoriáciu na rukách, škrtil ju.“

Ebrieta znamená, že útočník bol opitý, exkoriácia sú odreniny na koži. Správa opisuje pomliaždeniny a krvné podliatiny na tvári aj na lícach.

Keď redakcia kontaktovala Bérešovú, nechcela sa k tomu vyjadriť, cez víkend však poslala do tlačových agentúr vyhlásenie, že k útoku nedošlo. Prečo to vtedy povedala lekárom, však nevysvetlila. S médiami nechce komunikovať.

Prekvapený po 15 rokoch

„Pre mňa tá situácia aj vtedy bola prekvapením, neviem, kto za tým stál, neviem, čo sa udialo, bol som sám šokovaný tým, keď policajti prišli a skúmali niečo, čo sa nestalo. Moja manželka to potvrdila do zápisnice,“ povedal Béreš.

Prečo potom manželka diktovala lekárovi zranenia od manžela? „Ja neviem, či tam vôbec bola. Ja vám na to neviem odpovedať. Verím, že keď podniknem právne kroky, pravda sa ukáže.“

Celú situáciu pred rokmi vyšetrovala polícia, ale k ničomu to neviedlo.

Béreš hovorí, že ak bude kandidovať, bude občiansky kandidát a nebude sa uchádzať o podporu žiadnej politickej strany. Definitívne sa vraj rozhodol kandidovať po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Či by mal minister vnútra Tomáš Drucker odvolať z funkcie policajného prezidenta Tibora Gašpara, nepovedal: „Mám veľmi málo informácií, iba z médií. Je to čisto politické rozhodnutie, za ktoré si nesie zodpovednosť minister vnútra. Je to čisto jeho kompetencia, nevidím dôvod na to, aby som sa k tomu vyjadroval. Ja keby som bol na jeho mieste (Gašpara), tak odstúpim sám.“

Imrich Béreš

Teraz najčítanejšie