Denník N

Vulgárne mi píše občan zo Slovenska

Zdroj fotografie – Za slušné Slovensko
Zdroj fotografie – Za slušné Slovensko

Žiadny štát nikdy nebude slušný, ale k slušnosti môžeme smerovať.

Vediem s Martinom M. Šimečkom dialóg na diaľku. Je to dialóg s priateľom. Vedieme ho „cez plot“, presnejšie cez plôtik. Dnes to bude k jeho glose.

Myslím si: 1. Slovensko, podobne ako ktorýkoľvek iný štát, nikdy nebude slušné, 2. môže však k slušnosti smerovať, ak o správe vecí verejných bude rozhodovať nadkritické množstvo slušných ľudí, 3. slušný človek je tiež z mäsa a kostí, akurát cíti rešpekt k pravidlám.

Pravidlá sú zakotvené do civilizačného kontextu a oboje sa mení v čase. Demarkačnú líniu vymedzuje spoločenský konsenzus o ľudských právach (na život, na slobodu slova, na slobodu vyznania a tak podobne) a čosi ako zdieľaný morálny étos, na ktorý premnohí zvysoka kašlú (klamú, kradnú…).

Takže: Naozaj si myslím, že aj pozitívna a civilizačne „naša“ morálka neexistuje jedna a o to viac to platí pre pravdu. Napokon, nebyť sústavného obcovania rôznych právd medzi sebou, existovala by vôbec veda, umenie… rozmanitosť ľudí, dialóg?

Problém sa začína tam, kde bola prekročená demarkačná línia. V našom civilizačnom kontexte tradovaná vďaka pilierom, na ktorých stojí. A napríklad vražda je ďaleko a hlboko za ňou. Nekorektné partnerské vzťahy, od rodiny až po partnerské, v rámci EÚ a NATO tiež.

A napokon: veď aj to, že slušní, skoro slušní, skoro neslušní a neslušní občania zdieľame tento kúsoček sveta a nejdeme si denne navzájom po krku, o čomsi vypovedá. Ja som napríklad iba počas písania tohto textu dostal niekoľko neslušných odkazov. Jeden z nich sa začínal slovami „Ty k…t“. No a?

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom Gálom

Do obchodu

Teraz najčítanejšie