Denník N

Bývalý šéf FBI prehovoril. Trump je podľa neho morálne nespôsobilý byť prezidentom

James Comey v očakávanom rozhovore trvá na tom, že prezident mu nariadil zahodiť vyšetrovanie prepojenia jeho kampane na Rusko.

Je Valentín, 14. februára 2017. Americký prezident Donald Trump sedí za svojím pracovným stolom v Oválnej pracovni Bieleho domu. Vedúci bezpečnostných agentúr, viceprezident a vtedajší šéf FBI Jim Comey majú s Trumpom briefing o teroristickej hrozbe.

„Prezident bol nejaký tichý, čo je nezvyčajné. Akoby sa ho to netýkalo,“ povedal Comey.

Náhle – podľa jeho slov – Trump nariadil, aby všetci ostatní opustili miestnosť. „Chcem hovoriť len s Jimom“.

Je to dobrý chlapík

Comey, ktorého o pár mesiacov neskôr Trump vyhodil z funkcie, v hodinovom rozhovore pre ABC v nedeľu povedal, že si všetko z toho rozhovoru zapamätal, pretože vedel, že to bude veľmi dôležité. „Prečo by vyhodil z miestnosti ministra spravodlivosti, ktorý je môj šéf, a viceprezidenta USA, a chcel hovoriť len so mnou?“ pýtal sa Comey.

Trump sa s ním chcel rozprávať o bývalom národnom bezpečnostnom poradcovi Michaelovi Flynnovi, ktorého Trump krátko predtým odvolal z funkcie, pretože klamal viceprezidentovi. FBI ho vyšetrovala pre podozrenia z prepojenia na Rusko počas Trumpovej kandidatúry na prezidenta.

„Je to dobrý chlapík. Dúfam, že ho necháš tak,“ povedal Trump podľa Comeyho. Podľa mnohých sa to dá interpretovať ako prezidentovo zasahovanie do vyšetrovania, ktoré sa týka jeho ľudí. Americký prezident to už predtým poprel, no bývalý šéf FBI trvá na tom, že sa to tak stalo.

„Bral som to ako rozkaz. Jeho slová síce boli ’dúfam, že to necháš tak’. Ale z kontextu, v ktorom to bolo – všetkých vyhodil, a boli sme tam len my dvaja – som mal dojem, že dúfam znamená ’chcem, aby si urobil’,” povedal Comey. Šéf FBI mu na to odpovedal, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie