Denník N

Mala to byť ich svadba, bude to len omša a koncert pre Martinu a Jána

Dielo Martina Dzureka a Jana Vajsabela.
Dielo Martina Dzureka a Jana Vajsabela.

V Gregorovciach sa 5. mája chystá špeciálna spomienka na zavraždeného novinára a jeho snúbenicu.

Možno sa niekomu zdá, že tých koncertov už bolo veľa, ale všetky mali svoj zmysel. Konali sa v mestách, odkiaľ pochádzali, kde študovali, na námestiach aj v kostole. Špeciálny zmysel bude mať aj najbližšia akcia, ktorá bude v sobotu 5. mája v Gregorovciach.

Spolupatričnosť s rodinami

Kľúč je už v názve – všetky doterajšie akcie sa oficiálne volali Koncert pre Jána a Martinu. Teraz je to naopak. Vysvetlenie je jednoduché. Z tejto obce v prešovskom okrese totiž pochádzala Martina Kušnírová a tento dátum si spolu so svojím snúbencom Jánom Kuciakom vybrali pre svoju svadbu. Tá by pravdepodobne bola súkromnou záležitosťou ich rodín a najbližších priateľov, po vražde mladej dvojice je všetko úplne inak. V miestnom kostole bude zádušná omša a futbalový štadión sa zmení na kultúrne centrum.

„Keď som sa dozvedel, že na piateho mája plánovali svadbu a že ich rodiny sa v ten deň chcú stretnúť, spýtal som sa, či by súhlasili s tým, aby sa stretli v Gregorovciach aj ďalší ľudia, ktorí by chceli prostredníctvom koncertu vyjadriť spolupatričnosť s rodinami,“ hovorí Michal Kaščák. „Už pri prípravách prvých koncertov sme sa dozvedeli, akú hudbu mali Ján a Martina radi. Viacerí ich obľúbení umelci prídu teraz uctiť si ich pamiatku.“

Aj túto akciu chystá so svojím tímom z festivalu Pohoda podľa rovnakého modelu ako doterajšie – bude to benefičný koncert, bez akýchkoľvek sponzorov s voľným vstupným. Aj tu bude mať miestnych spoluorganizátorov, konkrétne klub Stromoradie z Prešova a obec Gregorovce. Všetci umelci hrajú bez nároku na honorár, rozhodli sa prísť na vlastné náklady.

Najskôr sa bude konať o 14.00 omša v tamojšom kostole Narodenia Panny Márie. O štvrtej sa na neďalekom štadióne začne koncert, na ktorom vystúpia Jana Kirschner, Sima Martausová, Para, Vec a Zuzana Mikulcová, Konvergencie Quartet, Michael Kocáb a Karpatské chrbáty, Bez ladu a skladu, Chiki liki tu-a, Sendreiovci, Longital, B Complex, Živé kvety, Puding pani Elvisovej, Štefan Štec a Ľudová hudba Hornád i zbor Gregos z Gregoroviec. Oproti doterajším koncertom nebudú hrať muzikanti len po dve pesničky, na svoje vystúpenia majú 20-minútové bloky.

Nejde len o hudbu

Viac než jeden koncert to bude pripomínať festival aj prítomnosťou vizuálneho umenia. Okrem pódia na futbalovom štadióne postavia aj veľkoplošnú obrazovku, kde sa budú premietať diela kolektívnej výstavy Reakcia, na ktorej sa podieľa vyše štyristo umelcov. V areáli bude aj socha s názvom Spojili nás autorov Martina Dzureka a Jana Vajsabela, sochár Rudo Sikora pripravuje dielo Stretneme sa a zanecháme stopu. Z prešovskej hlavnej stanice bude od skorého popoludnia do Gregoroviec premávať kyvadlová doprava, stáť bude aj vo Veľkom Šariši.

Michal Kaščák tvrdí, že hlavným posolstvom tohto koncertu je spolupatričnosť s rodinami Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. „Slobodné umenie potrebuje pre svoju existenciu slobodu, za ktorej obranu zomreli Martina s Jánom. Koncert v deň ich plánovanej svadby má v sebe symboliku stretnutia – v ten deň sa mali ich prostredníctvom spojiť dve rodiny, veríme, že podujatie a odkaz Martiny a Jána spojí veľa ľudí, ktorým záleží na našej krajine,“ hovorí.

Bude to v poradí siedmy a podľa Kaščáka viac než pravdepodobne nie posledný spomienkový koncert.  „Akcie budú podľa mňa pokračovať, hlásia sa nám ľudia z ďalších miest. My sa teraz už musíme sústrediť na Pohodu, ale s čím môžeme pomôcť, s tým pomôžeme. Hlavne si ale myslím, že toto celé bude trvať ešte veľmi dlho. My počítame s tým, že koncerty budú aj o rok, či o päť rokov.“

pozn. Michal Kaščák je člen redakčnej rady Denníka N

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie