Denník N

Ťažba v stáročnom poľskom pralese porušila zákon, povedal európsky súd. Môže tým zastaviť výrub aj na Slovensku

Bielovežský prales. Foto – TASR/AP
Bielovežský prales. Foto – TASR/AP

Poľsko porušilo európske právo ochrany prírody. Slovenskí ochranári pripravujú podobnú sťažnosť do Bruselu.

Európsky súd v utorok vydal rozsudok, ktorý môže zastaviť ťažbu v chránených lesoch aj na Slovensku. Európsky súdny dvor rozhodol, že nadmerná ťažba poľských lesníkov vo vzácnom Bielovežskom pralese (Puszcza Bialowieska) je nelegálna.

Poľsko podľa súdu nesplnilo svoje povinnosti vyplývajúce z nariadení EÚ, ktoré sa týkajú ochrany zvierat a vtákov v takzvaných územiach Natura 2000. Sudca Marek Safjan podľa Guardianu povedal, že ťažba v pralese ohrozuje mnohé druhy vtákov a hmyzu.

Súd neuznal argumenty poľskej vlády o zvýšenej ťažbe pre lykožrútovú kalamitu. Podľa súdu sa v pláne o hospodárení ešte z roku 2015 „nespomína ani v najmenšom“, že by lykožrút ohrozoval prales. Práve naopak, píše sa tam, že odstránenie viac ako storočných stromov môže byť potenciálnou hrozbou pre prales.

„Je to veľký sviatok pre Puszczu. Minister životného prostredia si nemôže dovoliť ignorovať tento výrok,“ povedali podľa portálu wyborcza.pl aktivisti zo spolku Tábor pre Puszczu.

Varšava sľúbila, že rozsudok bude rešpektovať. Inak by jej hrozili pokuty, prinajmenej 4,3 milióna eur, no mohli by sa vyšplhať až do desiatok miliónov.

Stáročné stromy

Bielovežský prales patrí k vzácnym nížinným lesom, aké pokrývali nížiny Európy od Atlantiku po Ural pred zásahom človeka. Nachádzajú sa tam 400-ročné duby aj stromy vysoké 45 metrov. Leží na území Bieloruska a Poľska, no kým v Bielorusku je celý štátom chránený, v Poľsku je nejakou formou chránená len tretina. V európskom systéme Natura 2000 je však zapísaný celý prales.

V roku 2016 minister životného prostredia za stranu Právo a Spravodlivosť Jan Szyszko podpísal trojnásobné zvýšenie ťažby (asi 188-tisíc kubíkov dreva do roku 2021) v štátom nechránenej časti pralesa. Proti ťažbe sa búrili ochrancovia prírody aj aktivisti.

Prípadom sa začala zaoberať Európska komisia, ktorá vyzvala Poľsko, aby zastavilo ťažbu. Minister Szyszko reagoval, že všetko je v súlade so zákonom. Európska komisia tak zažalovala Poľsko na Európskom súdnom dvore, ktorý jej dal teraz za pravdu. Kontroverzného ministra koncom minulého roka pri rekonštrukcii vlády vymenili a momentálne sa v pralese neťaží.

Aj pre Slovensko?

Slovenský ochranár z organizácie Vlk Juraj Lukáč verí, že rozhodnutie bude precedens, ktorý pomôže aj slovenským lesom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie